لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

بررسی علل خرابی و تعمیر جعبه فرمان خودروهای لوکس در تهران

تعمیر جعبه فرمان
بررسی علل خرابی و تعمیر جعبه فرمان خودروهای لوکس در تهران
آنچه در این مقاله می‌خوانید

قطعا یکی از متداول‌ترین مشکلات برای مالکین خودروها و یا رانندگان وسایل نقلیه، نا‌میزان بودن فرمان و یا خراب شدن جعبه فرمان خودرو است. امروزه تعداد زیادی از افراد حین معاینه فنی اتومبیل‌های خود متوجه این موضوع شده و به معاینه فنی جعبه فرمان روی می‌آورند. در ادامه این مقاله از وب‌سایت رسمی تعمیر‌گاه تخصصی سورنا سعی داریم به بررسی علل خرابی و تعمیر جعبه فرمان (Car steering box repair) خودروهای لوکس در تهران بپردازیم. با ما همراه باشید.

چگونگی عملکرد جعبه فرمان

قبل از بررسی چگونگی تعمیر جعبه فرمان خودرو، بهتر است با این واژه بیشتر آشنا شویم. توجه داشته باشید که کلمه فرمان تنها شامل غربیلک فرمان نبوده و سیستمی بسیار پیچیده‌تر از این حرف‌ها دارد. مثلا یکی از اجزای مهم این سیستم پیچیده، جعبه فرمان بوده که به عنوان اصلی‌ترین قسمت سیستم فرمان شناخته می‌شود. دقت فرمایید که محل قرار گرفتن تمامی جعبه فرمان‌ها بر روی اتاقک خودرو است. همچنین اینکه با وجود انواع گوناگونی که دارند، از وظایف اصلی کاملا مشابهی تشکیل شده که مهم‌ترینشان شامل موارد زیر است:

 • سبب افزایش میزان گشتاور شده و حرکت‌های چرخشی و دورانی دست رانندگان را به طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد.
 • سبب تغییر صفحات دورانی غربیلک فرمان به صفحات مکانیکی به طور حرفه‌ای می‌شود.
 • قابلیت تبدیل حرکات چرخشی و دورانی غربیلک به حرکات خطی اهرم‌بندی فرمان را دارد.

چگونگی عملکرد جعبه فرمان

بررسی علل خرابی و تعمیر جعبه فرمان خودروهای لوکس

قطعا یکی از اصلی‌ترین سیستم‌های هر اتومبیلی فرمان بوده که وظیفه هدایت آن را بر عهده دارد. گفتنی است که نتیجه تاثیرات این سیستم بر سایر بخش‌ها نظیر سیستم سوخت‌رسانی، تعلیق و … نیز قابل مشاهده می‌باشد. حال ممکن است که کارکرد این سیستم نیز همچون سایر بخش‌های خودرو با مشکلات خاصی روبرو شود و نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته‌باشد. در ادامه این مطلب شما عزیزان را با اصلی‌ترین دلایل خرابی و همچنین تعمیر جعبه فرمان خودرو آشنا خواهیم پرداخت:

شنیدن صداهایی غیر‌عادی حین چرخاندن فرمان، این مسئله ممکن است به دلایل زیر پیش آید:

 • وجود لقی در بین دنده شانه‌ای و پینیون
 • معیوب شدن فتر بوش تنظیم که وظیفه تنظیم میزان لقی فرمان را بر عهده دارد.
 • عدم تطابق عمق بوش دنده شانه‌ای و طول فنر بوش تنظیم
 • تنظیم نشدن جعبه فرمان هیدرولیک به صورت کاملا دقیق و صحیح
 • وجود لقی در میل فرمان افقی متصل به دنده شانه‌ای و سیبک فرما

بنابراین باید گفت که جهت تعمیر جعبه فرمان (Car steering box repair) هنگام بروز این نوع مشکلات، حتما باید موارد ذکر‌شده در بالا را بررسی کرد.

لقی جعبه فرمان، این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که خودرو در حین عبور از دست‌اندازهای مختلف، تقه می‌زند که این عامل نیز خود دلایل گوناگون دارد:

 • عدم تنظیم فاصله ما‌بین دنده شانه‌ای و پینیون
 • آسیب‌دیدگی دنده‌های درگیر در حین حرکت
 • معیوب شدن بلبرینگ پینیون در تسهیل گردش آن

بررسی علل خرابی و تعمیر جعبه فرمان خودروهای لوکس

سفتی غربیلک فرمان، سفت شدن غربیلک نیز ممکن است در اثر دلایل زیر باشد:

 • عدم تنظیم درست و یا تعمیر جعبه فرمان خودرو
 • سفت شدن بیش از حد کلاهک کمک فنر و همچنین چهار شاخ آن
 • سفتی سیبک‌های جعبه فرمان به کار رفته در حین انتقال نیرو

شاید تعجب کنید ولی در سفت شدن غربیلک فرمان، حتی با روی زمین نبودن چرخ‌های خودرو نیز فرمان به سخت‌ترین شکل ممکن حرکت می‌کند.

خطرات مربوط به خرابی جعبه فرمان خودرو

اگر حین رانندگی نتوانید فرمان را به راحتی کنترل کنید، احتمال تصادف چندین برابر بیشتر می‌شود. علاوه بر این، از آنجایی که علت اصلی اختلال در عملکرد جعبه فرمان خودرو مشخص نشده، اهمال و یا فراموش کردن تعمیر در آن نیز می‌تواند آسیب‌هایی بسیار جدی‌ به دیگر بخش‌های سیستم فرمان وارد نماید.

راه های جلوگیری از خرابی جعبه فرمان

قطعا همه ما معتقدیم که در قبل از وقوع حادثه باید چاره اندیشید، بنابراین باید تلاش کنیم که تا حد امکان عمر قطعات خودرو را بیش از پیش زیاد کرده و از استهلاک آن‌ها بکاهیم. در ادامه یک سری پیشنهادها جهت سلامتی جعبه فرمان خودروهای لوکس را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم:

 • حدی گرفتن تنظیم باد لاستیک‌ها
 • بررسی لاستیک‌ها و تعویض آن‌ها در صورت ضعیف بودنشان از نظر عاج
 • نگه داشتن چرخ‌ها در حالت بالانس
 • در دستور کار قرار دادن تنظیم و گریس‌کاری به صورت مداوم

سخن پایانی درباره تعمیر جعبه فرمان

در مقاله بالا تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا به بررسی علل خرابی و تعمیر جعبه فرمان خودروهای لوکس در شهر تهران بپردازیم. شما عزیزان می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و بهره‌گیری از خدمات منحصر‌به‌فرد این مجموعه نظیر تعمیر جلو‌بندی خودرو با شماره تلفن‌های زیر تماس حاصل فرمایید. تعمیرگاه تخصصی سورنا ارائه‌دهنده بهترین و با‌کیفیت‌ترین خدمات در زمینه انواع خودروهای بی ام و، پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازاراتی و ولو می‌باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه