لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

بررسی علت های خرابی یا نیم سوز شدن کویل ماشین

نیم سوز شدن کویل
بررسی علت های خرابی یا نیم سوز شدن کویل ماشین
آنچه در این مقاله می‌خوانید

نیم سوز شدن کویل (Faulty Ignition Coil) بیشتر بر اثر استهلاک و گرمای زیاد اتفاق می‌افتد. ولی عدم عایق بندی در سیستم برق خودرو، نامناسب بودن باتری و همچنین کیفیت پایین کویل هم باعث نیم سوز شدن قطعه کویل می‌شود. در چنین حالتی موتور ماشین ناقص عمل می‌کند و اصطلاحاً ریپ می‌زند. چون قدرت موتور بر اثر نیم سوزن شدن قطعه کویل کاهش پیدا می‌کند. همچنین نیم سوز شدن کویل باعث کاهش ولتاژ تولیدی می‌شود و جرقه ایجاد شده از طریق شمع خودرو ضعیف خواهد شد. پس در نهایت نیم سوزی کویل باعث ناقص سوزی و ایجاد مشکلات دیگری در خودرو می‌شود.

نیم سوز شدن کویل چیست؟

کویل یکی از مهمترین قطعات سیستم برق خودرو است. پس چنانچه به هر دلیلی کویل خودرو نیم سوز و یا سوخته شود مطمئناً عملکرد خودرو دچار اختلال خواهد شد. اگر چه فلز به کار رفته در کویل از نوع آلومینیوم است. همچنین در اطراف این قطعه یک عایق حرارتی وجود دارد ولی به مرور زمان بر اثر حرارت و فشار جریان برق این قطعه نیم سوز می‌شود. بنابراین خرابی کویل یک مسئله کاملاً طبیعی است فقط به دلیل حساسیت بالایی که کویل در عملکرد موتور خودرو دارد باید مواظب باشید تا در اثر نیم سوز شدن کویل خسارت های جبران ناپذیری به قطعات دیگر خودرو وارد نشود.

نیم سوز شدن کویل چیست؟

علت خرابی و نیم سوز شدن کویل

اگر چه کویل جزو قطعات مصرفی خودرو است و بعد از گذشت مدتی این قطعه دچار خرابی و نیم سوز شدن می‌شود. اما برخی از دلایل دیگر خرابی و نیم سوز شدن این قطعه عبارتست از:

 • نامرغوب بودن کویل
 • آب خوردن قطعات سیستم برق خودرو خصوصاً کویل در زمان شستن ماشین
 • کارکرد طولانی مدت
 • جرقه زنی ناصحیح
 • عملکرد نادرست باتری
 • عملکرد نادرست اتصالاتی که باعث تقویت برق خودرو می‌شود
 • برق دزدی ‌کویل
 • بهم ریختگی سیکل موتور
 • سولفاته زدن سوکت
 • اتصال در سیستم سیم کشی کویل
 • خرابی قسمتی از ECU
  وغیره

علائم خرابی کویل و نیم سوز شدن آن

از آنجایی که کویل باعث افزایش ولتاژ برق خودرو برای سیستم جرقه زنی‌ می‌شود. پس با خرابی و یا نیم سوز شدن این قطعه شاهد موارد زیر خواهید بود:

 1. کاهش راندمان موتور خودرو
 2. افزایش مصرف سوخت به علت کاهش شدت جرقه
 3. روشن نشدن خودرو
 4. خارج شدن دود سیاه از درون اگزوز
 5. خروج بوی گازوئیل از اگزوز
 6. لرزش موتور
 7. توان موتور
 8. استارت سخت موتور
 9. روشن شدن چراغ های انژکتور

علائم خرابی کویل و نیم سوز شدن آن

بررسی خرابی کویل در خودرو

هنگامی که کویل دوبل نیم سوز و یا یکی از کویل ها به طور کامل سوخته می‌شود. در چنین حالتی فقط از ۴ شمع برق به ۲ شمع برق می‌رسد و ماشین به صورت کامل روشن نمی‌شود. البته خرابی و نیم سوز شدن کویل (Faulty Ignition Coil) باعث می‌شود تا چراغ چک روشن شود و همچنین مصرف بنزین و یا گاز را بالا ببرد. در چنین وضعیتی ماشین دچار لرزش زیادی می‌شود‌.

با گاز دادن پدال ترجیحاً ماشین خوب کار می‌کند اما در زمان حرکت کردن حتی در دور آرام ممکن است که موتور خودرو لرزش های شدیدی داشته باشد. پس در صورت بروز چنین ایراداتی با عیب یابی کامل خودرو سیستم برق ماشین را تنظیم کنید. عیب یابی کامل خودرو روشی است که وضعیت سلامت خودرو را بررسی و تجزیه و تحلیل می کند. در حال حاضر بسیاری از تعمیرگاه های پیشرفته و بزرگ از نرم افزارهای متعدد، برای پیدا کردن ایرادات خودرو استفاده می کنند. سپس عیوب موجود را به کمک دستگاه عیب یاب چک کرده و تنظیمات لازمه را انجام می دهند.

روش تست نیم سوز شدن کویل

در صورت خراب شدن و یا نیم سوز شدن کویل باید در اسرع وقت با عیب یابی کویل به روش های مختلف قطعه نیم سوز و خراب را تعویض کنید. برخی از این روش های جدید عبارتند از:

 • عیب یابی کویل با تجهیزات عیب یاب کامپیوتری
 • عیب یابی کویل با دستگاه مولتی متر
 • تست کویل با دستگاه اهم متر
 • تست کویل با COP

سخن پایانی

از آنجایی که نیم سوز شدن کویل و خرابی این قطعه باعث اختلال احتراق در موتور خودرو می‌شود‌. پس این مسئله‌ تا حد زیادی روی صحیح کار کردن ماشین و شتاب خودرو و از همه مهم‌تر روی روشن نشدن ماشین تأثیر دارد. حتی ممکن است که در سرعت‌های پایین هم خودرو ریپ بزند و باعث کامل سوخته شدن کویل شود. به همین منظور ما در تعمیرگاه تخصصی سورنا باکیفیت ترین خدمات در زمینه تعمیر و تعویض قطعات سیستم برق خودروهای لوکس مثل بی ام و پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازاراتی، ولو و غیره را ارائه می‌دهیم.‌

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه