لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

آموزش تضمینی باتری به باتری کردن ماشین به صورت صفر تا صد

روش صحیح باتری به باتری کردن ماشین
آموزش تضمینی باتری به باتری کردن ماشین به صورت صفر تا صد
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا برای شما هم پیش آمده است که ماشین استارت نزند و روشن نشود؟ توجه داشته باشید که اگر چراغهای پشت آمپر و سایر ابزارهای برقی ماشین کار نمی کند به احتمال زیاد باتری ماشین خالی کرده است. در ابن صورت 3 راهکار پیش رویب شما خواهد بود از جمله: الف. باتری به باتری کردن ماشین (Jump start) . ب. تعویض باتری و ج. از قبل پاور بانک تهیه کنید. هریک از این روش ها مزیت ها و معایب خاص خود را دارد که در هر موقعیتی نیازمند آن خواهیم شد. اما ما در این مطلب از وب سایت تعمیرگاه تخصصی سورنا آموزش تضمینی باتری به باتری کردن ماشین به صورت صفر تا صد را بیان خواهیم کرد.

چگونه باتری ماشین را بررسی کنید؟

باتری به باتری کردن ماشین

برای این کار ابتدا سویچ را باز کنید و اندکی صبر نمایید اگر چراغ‌های پشت آمپر هیچ کدام روش نشدند یا برای لحظه‌ای روشن و سپس کم نور یا خاموش شدند، به احتمال زیاد باتری ماشین ضعیف یا خراب شده است. در صورتی که زمان استارت زدن ماشین به اصطلاح سنگین استارت می‌خورد یا صدای تق تق می‌شنوید، به احتمال زیاد باتری ماشین شما ضعیف شده یا خراب است.

اولین کاری که باید انجام دهید بررسی فیزیکی باتری ماشین است، شاید کابل باتری جدا شده و با وصل کردن آن مشکل برطرف شود. اگر نوع باتری ماشین شما اسیدی باشد به احتمال زیاد سولفاته شده و باید به تمیزکاری آن بپردازید. برای این کار با احتیاط کابل را از باتری ماشین جدا کنید و باتری را توسط یک پارچه خشک تمیز کرده و سپس مجددا کابل و باتری را وصل کرده و در جای خود محکم نمایید.

در این زمان استارت بزنید اگر مشکل برطرف نشده بود باید به فکر باتری به باتری کردن ماشین باشید و در صورتی که این مشکل مجددا رخ داد باید به تعمیرات خودرو مراجعه کنید. البته توجه داشته باشید سپردن خودرو به یک تعمیرگاه معتمد با تعمیرکاران متخصص کار ساده‌ای نیست. زیرا باید عیب یابی و تعمیر خودروی شما در سریع‌ترین زمان و با بیشترین دقت انجام شود. تعمیرگاه تخصصی سورنا با نیروهایی حرفه ای و با تجربه در خدمت همه مشتریان گرامی می باشد. از جمله باتری به باتری کردن ماشین یکی از اهدافی است که بصورت کامل و تخصصی در مجموعه ما انجام می شود.

دلایل دشارژ شدن باتری ماشین

در صورتی که باتری ماشین شما خالی کرده به احتمال زیاد دلیل آن یکی از موارد زیر است:

  • باتری ماشین به پایان عمر مفید خود رسیده است.
  • سیم‌کشی خودرو نادرست است.
  • چراغ ماشین به مدت طولانی روشن مانده است.
  • اتصالات باتری ماشین پوسیده شده است.

آموزش تضمینی باتری به باتری کردن ماشین به صورت صفر تا صد

اگر باتری ماشین شما ضعیف یا کلا خالی شده است می‌توانید از روش باتری به باتری کردن ماشین استفاده کنید. برای انجام این کار به یک باتری شارژ شده، کابل مخصوص و دستکش نیاز دارید. بعد از آماده بودن این وسایل به شرح زیر اقدام کنید:

بررسی باتری

در قدم اول سوییچ را چرخانه و آن را در حالت پشت آمپر قرار دهید. اگر هیچ یک از علائم پشت آمپر روشن نشدند به احتمال زیاد باتری شما خالی یا آسیب دیده است. ادامه مراحل را در متن فوق بیان نمودیم.

بررسی مشخصات باتری

کاپوت ماشین را باز کنید و مشخصات باتری همچون ولتاژ آن را ببینید. باتری خودرویی که برای باتری به باتری کردن ماشین پیدا می‌کنید باید حداقل هم ولتاژ باتری خودرو شما باشد.

آماده کردن ماشین

ماشین‌ها را نزدیک هم قرار دهید و آن‌ها را خاموش کنید.

اتصال باتری‌ها با استفاده از کابل

دو سر قرمز کابل را به قطب‌های مثبت وصل کنید. در بعضی از کابل‌ها ضخامت کابل قرمز بیشتر از کابل دیگر است و راهی برای تشخیص بهتر خواهد بود. سپس یک سمت کابل منفی را به باتری ماشین سالم وصل کنید و سمت دیگر را به قسمت فلزی و بدون رنگ ماشین که باتری آن سالم است وصل نمایید.

ماشین سالم را روشن کنید

ماشین سالم را استارت بزنید و مدتی صبر کنید تا باتری ماشین دیگر شارژ شود.

خروج کابل‌ها

پس از گذشت 10 تا 15 دقیقه ماشین سالم را خاموش کنید و کابل مشکی را به ترتیب از ماشین مشکل‌دار و سپس سالم خارج کنید. سپس به ترتیب کابل قرمز را از ماشین سالم و مشکل‌دار خارج کنید.

تست شارژ کامل باتری

احتمال زیاد باتری ماشین به خوبی شارژ شده و آماده استارت زدن است. استارت بزنید و برای اطمینان مسافتی را با آن طی کنید. در صورتی که همچنان ماشین استارت نخورد و روشن نشد دوباره کابل‌ها را وصل کرده و یک بار دیگر تست کنید. اگر باز هم موفق نشدید باید به تعمیرات خودرو مراجعه نمایید.

نکات بعد از باتری به باتری کردن ماشین

باتری به باتری کردن ماشین

باتری ماشین دشارژ شده باید توسط دینام شارژ گردد لذا ضروری است خودروی دچار مشکل چند دقیقه به صورت آرام و بدون گاز زیاد حرکت کند تا باتری ماشین به صورت کامل شارژ شود. در این حالت به دلیل خالی بودن باتری، فشار زیادی روی دینام آمده و سبب سوختن آفتامات، دیود‌ها و حتی بالشتک خواهد شد. لذا بهتر است تا کمی با سرعت پایین رانندگی کنید تا باتری شارژ شود. در صورتی که بعد از شارژ کامل باتری، ماشین را خاموش کردید و مجددا استارت نخورد به احتمال زیاد باتری ماشین خراب شدع و نیاز به تعویض دارد.

بعد از استارت زدن خودرو بدون باتری، به محض روشن شدن آن به سرعت کابل‌ها را جدا کنید. زیرا در صورتی که کابل‌ها متصل باشند ممکن است به خاطر تفاوت در میزان شارژ دینام‌ها، تداخل آمپر ایجاد شده و خرابی قسمت‌های برقی خودرو‌ها را در پی دارد.

نتیجه گیری

اگر ماشین شما استارت نمی‌خورد به احتمال زیاد باتری آن خالی شده یا نیاز به تعویض دارد. در این مطلب آموزش تضمینی باتری به باتری کردن ماشین به صورت صفر تا صد را بیان نمودیم. تعمیرگاه تخصصی سورنا  باتری به باتری کردم خودرو را به بهترین شکل ارائه می‌دهد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه