لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

نشانه خرابی سوئیچ اینرسی خودرو + رفع مشکل سوئیچ اینرسی

خرابی سوئیچ اینرسی
نشانه خرابی سوئیچ اینرسی خودرو + رفع مشکل سوئیچ اینرسی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

سوئیچ اینرسی از جمله مهم‌ترین اجزای خودرو است که نقش قطع کن بنزین را بازی می‌کند؛ برای مثال در صورت خرابی سوئیچ اینرسی یا وارد آمدن هرگونه ضربه شدید ناشی از تصادف به سرعت از مدار خارج شده و در نتیجه اتومبیل نیز خاموش می‌شود. از طرفی گاهی اوقات این قطعه حساس دچار خرابی شده و مانع روشن شدن موتور اتومبیل می‌شود. در ادامه این مقاله به‌طور مختصر و مفید علائم خرابی سوئیچ اینرسی (Inertia switch failure) را بررسی می‌کنیم و راه های رفع این مشکل را زیر ذره‌بین قرار می‌دهیم.

سوئیچ اینرسی چیست؟

سوئیچ اینرسی (Switch Inertia) در برخی از اتومبیل‌ها به پمپ بنزین خودرو و در برخی نیز مستقیماً به ECU وصل می‌شود. این قطعه در هنگام تصادفات شدید باعث خاموش شدن موتور خودرو می‌شود و اتومبیل را از هرگونه آتش‌سوزی و انفجار محصون می‌دارد. سوئیچ اینرسی معمولا در قسمت خاصی از خودرو تعبیه می‌شود که دارای کمترین ارتعاشات ممکن باشد.

سوئیچ اینرسی چیست؟

نحوه عملکرد سوئیچ اینرسی

این قطعه از یک ساچمه نسبتا سنگین، پلاتین، فنر و اهرم‌بندی مخصوصی تشکیل می‌شود. در حالت معمول فنر فشرده و ساچمه این قطعه در جای اصلی خود قرار دارند و اهرم‌بندی نیز به‌گونه‌ای حرکت می‌کند که پلاتین‌ها به هم بچسبند. در این وضعیت جریان مابین واحد کنترل پمپ بنزین و واحد کنترل سیستم انژکتور به خوبی برقرار است اما در صورتی که ضربه سنگینی به خودرو وارد شود، ساچمه از جای خود حرکت می‌کند و در نتیجه نیروی فنر باعث حرکت اهرم‌بندی نیز می‌شود.

در این حالت پلاتین های سوئیچ اینرسی از مدار خارج شده و در نتیجه به از کار افتادن پمپ بنزین و خاموش شدن موتور خودرو منجر می‌شوند. تنها در صورتی که سوئیچ اینرسی دچار خرابی شده باشد، این عملکرد به درستی انجام نمی‌شود.

خرابی سوئیچ اینرسی چه علائمی را به همراه دارد؟

سوئیچ اینرسی در حالت عادی در وضعیت اولیه یا بسته قرار دارد، اما ممکن است در اثر ضربه به حالت باز تغییر وضعیت بدهد و در نتیجه به خاموشی خودرو منجر شود؛ در این وضعیت تا وقتی که سوئیچ اینرسی به حالت اولیه بازگردانده نشود موتور خودرو روشن نخواهد شد. از جمله علائم خرابی سوئیچ اینرسی می‌توان به خاموش شدن خودرو پس از عبور از دست‌اندازها یا وجود اخطار در حافظه کامپیوتر اشاره داشت.

ما به شما پیشنهاد میکنیم جهت پیدا کردن مشکل اصلی خرابی سوئیچ اینرسی و عیب یابی کامل خودرو حتما به یک تعمیرگاه تخصصی ماشین مراجعه کنید. تعمیرگاه سورنا در غرب تهران می تواند گزینه ای برای تعمیر و عیب یابی ماشین های لوکس شما باشد.

خرابی سوئیچ اینرسی چه علائمی را به همراه دارد؟

آموزش رفع مشکل خرابی سوئیچ اینرسی

جهت رفع مشکل خرابی سوئیچ اینرسی (Inertia switch failure) ابتدا باید محل قرارگیری سوئیچ اینرسی را با توجه به دفترچه راهنمای خودرو پیدا کرد، چرا که محل قرارگیری این قطعه در خودرو های مختلف با توجه به مدل آنها متفاوت است. پس از پیدا کردن سوئیچ، فرد باید انگشت خود را در قسمت بالایی قطعه که به‌طور فشاری طراحی شده است قرار دهد و با وارد کردن فشار در آن قسمت، گوی مربوطه را که از جای خود خارج شده بود به محل اصلی خود بازگرداند تا در نتیجه سوئیچ اینرسی خودرو غیرفعال شود.

قابل توجه است که بدانیم انجام این کار در بسیاری از موارد نیازمند مهارت بالایی است، در نتیجه توصیه می‌کنیم که از کمک یک تعمیرگاه حرفه‌ای برای تعمیرات خودرو ، مثل سورنا بهره ببرید و از این طریق نسبت به رفع این مشکل اقدام نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله کوتاه به بررسی نشانه های خرابی سوئیچ اینرسی در خودرو و همچنین نحوه رفع این مشکل پرداختیم؛ فراموش نکنید که در زمان تصادفات، همین قطعه مهم است که دو راهی مرگ و زندگی را در دست دارد! بنابراین اطمینان از سلامت کارکرد آن از اهمیت بالایی برخوردار است. تعمیرگاه تخصصی سورنا ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه انواع خودرو های بی ام و، پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازراتی و وولو می‌باشد.

https://sorenaauto.com/

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه