لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

از کجا بدانیم سنسور دور موتور خراب شده است و چگونه آن را تعمیر کنیم؟

سنسور دور موتور
از کجا بدانیم سنسور دور موتور خراب شده است و چگونه آن را تعمیر کنیم؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

سنسور دور موتور (Motor speed sensor) یکی از مهم‌ترین قطعات ماشین های انژکتوری است که اگر خراب شود خودرو استارت می‌خورد اما موتور روشن نمی‌شود‌. یا در زمانی که ماشین استارت می‌خورد پمپاژ شدن بنزین قطع می‌شود. همچنین دور سنج به خوبی کار نمی‌کند و تنها در یک مکانی ثابت می‌ماند. زیرا این قطعه به طور لحظه‌ای دور موتور را تشخیص می‌دهد و اطلاعات دریافتی را به ECU گزارش می‌دهد. پس با مشاهده عدم کارکرد درست سنسور دور موتور باید به یک تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید و در اسرع وقت سنسور را تعمیر یا تعویض نمایید.

سنسور دور موتور چیست؟

سنسور دور موتور که به آن‌ سنسور موقعیت میل لنگ هم گفته می‌شود یکی از اصلی ترین قطعات الکتریکی نسبتاً مدرن در خودروهای انژکتوری است. این قطعه در موتور خودروهای درون سوز تمامی اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی پیستون و همچنین سرعت های دورانی میل لنگ را جمع آوری می‌کند. سپس این داده‌ها را به مرکز واحد کنترل الکترونیک موتور خودرو یا همان ECU انتقال می‌دهد. در نهایت موتور با کمک این داده‌ها سایر فرآیندهای موتور و از همه مهم‌تر سامانه جرقه زنی و پاشش صحیح بنزین را مدیریت می‌کند.

سنسور دور موتور چیست؟

عملکرد سنسور دور موتور

سنسور موقعیت میل لنگ در واقع یک قطعه الکتریکی مغناطیسی است که در برابر چرخ دنده ای که در قسمت بالای فلایول وجود دارد نصب می‌شود‌. این سنسور از آهنربا، هسته ای آهنی و یکسری سیم پیچ مسی تشکیل شده است. بنابراین زمانی که چرخ دنده حرکت می‌کند با به وجود آوردن میدان مغناطیسی یک موج سینوسی به طرف ecu ارسال می‌کند.

در این حالت ای سی یو با پردازش میزان دامنه و بررسی فرکانس های دریافت شده به درستی می‌تواند میزان دور موتور اتومبیل را به دست آورد. این اطلاعات به غیر از تنظیم دور موتور باعث می‌شود تا ای سی یو دقیق ترین زمان جرقه زنی یا همان استارت را هم تنظیم کند. سپس بهترین زمان برای پاشش سوخت بنزین یا گاز را به انژکتورها گزارش دهد.

علائم خرابی سنسور دور موتور

در صورت خرابی یا سوختن سنسور موقعیت میل لنگ در بیشتر خودروها سریعاً موتور خاموش می‌شود و دوباره روشن نخواهد شد. البته‌ در برخی از خودروهای خارجی و ایرانی موتور اتومبیل با استفاده از سنسور دور موتور (Motor speed sensor) روشن می‌شود اما دور موتور خودرو از ۳۰۰۰rpm بالاتر نخواهد رفت. گاهی اوقات‌ با خراب شدن این سنسور روی دور سنج خودرو ارقام نامربوطی دیده می‌شود. مثلاً خودرو به حالت عادی حرکت می‌کند ولی دور موتور عدد ۳۵۰۰ را نشان می‌دهد. البته با خراب شدن سنسور موقعیت میل لنگ در برخی شرایط پیش از افزایش دور موتور خودرو حالت کات آف به وجود می‌آید یا اینکه دور سنج در جای ثابتی بدون حرکت باقی می‌ماند.

علائم خرابی سنسور دور موتور

تشخیص خرابی سنسور موقعیت میل لنگ

در بیشتر مواقع هنگام تعمیر موتور و عیب یابی سنسور موقعیت میل لنگ دیده شده است که دلیل روشن نشدن اتومبیل، خرابی یا سوختن سنسور دور موتور نبوده است. بلکه علت از کار افتادن خودرو کثیفی و جرم گرفتن قسمت جلوی سنسور است. البته شاید خراب شدن سنسور موقعیت میل لنگ خودرو به دلیل تجمع براده در جلوی سنسور بر اثر شسته نشدن فلایول بعد از تراش دنده ها باشد.

حتی ممکن است که رعایت نکردن فاصله میان سر سنسور با دنده های فلایول باعث اختلال در عملکرد این قطعه شود. در برخی شرایط خراب بودن سنسور موقعیت میل لنگ به دلیل نامناسب بودن پیچ نگه دارنده سنسور بر روی پوسته کلاچ و همچنین درست تراشیده نشدن پوسته کلاچ باشد.

نحوه تعویض سنسور دور موتور

اگر علت خرابی ماشین شما کثیفی سنسور دور موتور با تراشه های آهن و یا روغن های کثیف بود. باید در اولین مرحله برای جلوگیری از ارسال نادرست سیگنال ها به ecu این قطعه را با دقت از موتور خارج کنید. سپس با کمک یک پارچه تمیز قسمت نوک سنسور را به خوبی تمیز کرده و روغن کاری کنید.

چنانچه مشکل خودروی شما برطرف شد با اولین استارت ماشین روشن می‌شود. ولی اگر همچنان در عیب یابی سنسور موقعیت میل لنگ کد خطا درون حافظه کامپیوتر اتومبیل شما باشد باید حتماً مشکل اصلی را با دستگاه دیاگ بررسی کنید. در نهایت اگر لازم باشد توسط یک تعمیرکار حرفه ای باید سنسور موقعیت میل لنگ خودروی شما تعویض شود‌.

سخن پایانی

امروزه برای رفع خطای سنسور دور موتور از دستگاه عیب یاب مدرن دیاگ و دستگاه مولتی متر استفاده می‌شود‌. این دستگاه ها با بررسی دور موتور در زمان استارت زدن خرابی این قطعه را ارزیابی می‌کنند. چنانچه سنسور با تعمیر و تمیز شدن عملکرد مناسبی نداشته باشد باید یک سنسور نو را در محل مناسب سنسور قبلی جایگزین کرد‌.

در این میان اگر شما هم به دنبال یک تعمیرگاه تخصصی و حرفه ای برای تعمیرات خودرو و برطرف کردن خرابی سنسور دور موتور ماشینتان هستید‌ ما در تعمیرگاه تخصصی سورنا با ارائه بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه انواع خودروهای لوکس خارجی از جمله بی ام و مازاراتی، ائودی، مرسدس بنز و سایر اتومبیل های وارداتی منتظر شما هستیم.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه