لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

چرا موتور تک کار می‌کند؟ حل مشکل تک کار کردن موتور

تک کار کردن موتور
چرا موتور تک کار می‌کند؟ حل مشکل تک کار کردن موتور
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تک کار کردن موتور به شرایطی گفته می‌شود که یک الی دو عدد از سیلندر‌های خودرو از کار می‌افتند. در چنین شرایطی موتور خودرو می‌تواند شرایط کاملاً متفاوتی را تجربه کند که نیاز است تا حتماً در اولین زمان ممکن آن را تعمیر نمایید. در ادامه این مطلب که توسط تیم تخصصی سورنا تهیه و تنظیم شده است، به شما توضیح داده‌ایم که دلایل تک کار کردن موتور خودرو‌های مختلف و به خصوص خودرو‌های لوکس و خارجی چیست و چگونه می‌توانید این مشکل را برطرف کنید و تعمیر موتور خودرو خود را انجام دهید.

دلایل تک کار کردن موتور

دلایل تک کار کردن موتور خودرو و به ویژه خودرو‌های لوکس و لاکچری می‌تواند چندین مورد باشد که مهم‌ترین آن را گفتیم. در این قسمت هم به بررسی مهم‌ترین دلیل و هم به بررسی و تجزیه و تحلیل دلیل‌های دیگر می‌پردازیم که سبب می‌شود تک کار کردن موتور خودرو را بهتر درک کرده و بتوانید خدمات بهتری را در زمان مراجعه به تعمیرگاه دریافت کنید.

دلایل تک کار کردن موتور

  •  از کار افتادن سیلندر‌ها

سیلندر‌های خودرو‌ها از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که می‌توانند در فرایند احتراق و سوخت‌رسانی موتور ماشین تأثیر داشته باشند. از کار افتادن یک و یا دو مورد از سیلندر‌ها سبب می‌شود تا موتور خودرو دیگر قدرت و کشش اولیه را نداشته باشد و حالتی به نام تک کار کردن را نیز نشان دهد. در این وضعیت معمولاً صدای موتور هم در حال حرکت و هم در حالت‌ایستاده کاملاً متفاوت می‌شود. به همین خاطر نیز گفته می‌شود که سیلندر‌ها مهم‌ترین دلیل برای بروز این مسأله هستند. در صورتی که با چنین مشکلی روبرو شدید، بهتر است بدانید که حتماً باید این مسأله را برطرف کنید تا به نتیجه مورد نظر خود برسید.

  • خرابی شمع ماشین

شمع‌ها می‌توانند فرایند احتراق را ایجاد کنند. در واقع با خراب شدن شمع‌ها و یا حتی کثیفی شمع‌ها، فرایند احتراق خودرو به شکل ناقصی رخ می‌دهد و یا به طور کلی اتفاق نمی‌افتد. معمولاً با کثیف بودن شمع‌ها نیز تک کار کردن موتور را شاهد خواهید بود.

  •  خرابی کوئل و وایر‌ها

وایر‌ها به قسمتی از موتور گفته می‌شوند که نیروی برق را به شمع‌ها انتقال می‌دهند و جرقه‌های لازم را در شمع ایجاد می‌کنند. اگر کوئل که تقویت‌کننده این نیرو و وایر‌ها که انتقال دهنده نیروی باتری هستند دچار مشکل شوند، باز هم مشاهده خواهید کرد که موتور خودرو تک کار می‌کند و به هیچ وجه کشش و قدرت اولیه را ندارد.

  •  مشکلات سوپاپ‌ها

در خودرو‌هایی که دچار حالت تک کار کردن شده‌اند، سوپاپ‌ها نیز می‌توانند مشکل پیدا کنند. این مشکل سبب می‌شود تا هوای لازم به موتور نرسد و فرایند احتراق نیز به درستی انجام نشود. به همین خاطر باید حتماً به این نکته نیز دقت داشته باشید که مشکلات سوپاپ‌ها را نباید نادیده گرفت.

  •  نقص در رینگ و پیستون‌ها

بخش بعدی که اگر دچار خرابی و مشکل شود، می‌تواند سبب تک کار کردن موتور خودرو‌ها و به ویژه خودرو‌هایی همچون بنز، بی‌ام و و… گردد، رینگ و پیستون‌ها هستند. پیستون‌ها داخل سیلندر‌های استوانه‌ای شکل حرکت می‌کنند و هوا و بخار بنزین را متراکم می‌کنند تا فرایند احتراق رخ دهد. در صورتی که این بخش دچار مشکل شود، مسلماً باز هم شاهد تک کار کردن موتور می‌باشید زیرا فرایند احتراق با مشکل مواجه می‌شود و موتور خودرو نیروی لازم برای این فرایند را ندارد.

نقص در رینگ و پیستون‌ها

کلام پایانی

همان طور که گفته شد، تک کار کردن موتور خودرو در اثر از کار افتادن سیلندر‌های خودرو رخ می‌دهد که در نهایت نیز بر روی کشش و قدرت موتور بسیار تأثیرگذار است. اگر خودروی شما نیز با چنین مشکلی روبرو شده است، بهتر است حتماً در اولین فرصت آن را برای تعمیر به یک تعمیرگاه مناسب ببرید. تعمیرگاه تخصصی سورنا که به صورت اختصاصی در زمینه تعمیر انواع خودرو‌های لوکس و خارجی در حال فعالیت است، می‌تواند انواع و اقسام مشکلات خودرویی شما را به طور کامل برطرف کند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه