لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

چرا گیربکس زوزه می‌کشد؟ مهمترین علت‌های زوزه کشیدن گیربکس

زوزه کشیدن گیربکس
چرا گیربکس زوزه می‌کشد؟ مهمترین علت‌های زوزه کشیدن گیربکس
آنچه در این مقاله می‌خوانید

زوزه کشیدن گیربکس به چه نوع صدایی گفته می‌شود و چه دلایلی می‌تواند باعث بروز این مسأله شود؟ گیربکس یا همان جعبه دنده به قسمتی از خودرو گفته می‌شود که به وسیله آن می‌توانید شتاب، قدرت و سرعت خودرو را تعیین کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل در این بخش و نیاز به تعمیر گیربکس باید بدانید که راه رفتن ساده نیز برای خودرؤیتان می‌تواند غیرممکن شود. بررسی کردن صدای زوزه گیربکس و دلایلی که سبب بروز این مسأله می‌شوند را در طول این مقاله انجام داده‌ایم تا شما نیز بتوانید در صورت رویارویی با این مسأله، متوجه دلیل اصلی آن شوید.

دلایل زوزه کشیدن گیربکس

دلایل مختلفی برای زوزه کشیدن گیربکس خودرو‌ها وجود دارد. اگر بتوانید این دلایل و نکات را به خوبی درک کنید، متوجه می‌شوید که در هنگام بروز چنین مشکلی دقیقاً چه کاری را باید انجام دهید و از چه طریقی می‌توانید مشکل را حل کنید. گیربکس یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خودرو است و شناخت این دلایل صرقا به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید هرچه بهتر و دقیق‌تر به تعمیرکار خود مشکل را توضیح دهید و به او کمک کنید تا سریعتر مسأله گیربکس خودروی شما را برطرف کند.

  • ساییدگی چرخ دنده‌ها

همان طور که می‌دانید گیربکس دقیقاً از چندین چرخ دنده تشکیل شده است که این چرخ دنده‌ها در کنار هم باعث می‌شوند تا قدرت و شتاب خودرو تعیین شود. زمانی که یک و یا چند مورد از این چرخ دنده‌ها دچار ساییدگی و فرسودگی می‌شوند، احتمالاً صدای زوزه کشیدن را از گیربکس خواهید شنید که می‌تواند بسیار نیز مشکل ساز باشد. به همین خاطر توصیه می‌کنیم تا حتماً این موارد را به دقت بررسی کنید.

ساییدگی چرخ دنده‌ها

  • شکستگی و یا پریدگی چرخ دنده

گاهی اوقات نیز این موضوع ممکن است رخ دهد که چرخ دنده‌ها سالم و نو بوده و دچار ساییدگی نشده‌اند، اما باز هم زوزه کشیدن گیربکس را شاهد بوده‌اید. به همین خاطر نیز باید احتمال بعدی یعنی پریدگی و یا شکستگی چرخ دنده‌ها را در نظر بگیرید. معمولاً لب پر شدن و یا شکستگی چرخ دنده‌ها نیز می‌تواند بنا به دلایلی همچون کیفیت اولیه پایین چرخ دنده‌ها و یا دنده عوض کردن‌های بسیار نامناسب رخ دهد.

  • عدم هم راستایی موتور و گیربکس

مورد بعدی در خصوص آن است که گاهی اوقات این موضوع پیش می‌آید که موتور و گیربکس خودرو در یک راستا قرار ندارند. چنین مشکلی معمولاً به ندرت پیش می‌آید، با این حال امکان رخ دادن آن وجود دارد و نباید آن را نادیده گرفت. برای حل این مشکل نیز بهتر است بدانید که صرفاً باز کردن موتور و تعمیر گیربکس می‌تواند مشکل را حل کند.
معمولاً عدم هم راستایی موتور و گیربکس یا از ابتدا در ماشین وجود دارد و یا آن که می‌تواند به دلایل مختلفی همچون تصادف و ضربه‌های شدید اتفاق بیفتد.

  •  کمبود روغن

دلیل ساده‌ای همچون کمبود روغن موتور و روغنی که بین چرخ دنده‌های گیربکس وجود دارد نیز در این میان وجود دارد و نباید آن را نادیده بگیرید. کمبود روغن سبب می‌شود تا چرخ دنده‌های گیربکس خودرو با یکدیگر دچار اصطکاک شده و ساییدگی پیدا کنند. همین مسأله می‌تواند هم در خرابی چرخ دنده‌ها اثر داشته باشد و هم آن که باعث شود تا زوزه کشیدن گیربکس را شاهد باشید. برای آن که مطمئن شوید این موضوع دلیل اصلی صدای گیربکس می‌باشد یا خیر، می‌توانید در ابتدا از تعمیرکار خودرو خود بخواهید تا روغن را بررسی کرده و در صورتی که این مشکل وجود نداشت، به سراغ بررسی موارد دیگر برود.

  •  تیز شدن چرخ دنده‌ها

چرخ دنده‌های موجود در گیربکس علاوه بر آن که می‌توانند دچار ساییدگی، شکستگی و یا لب پر شدگی شوند، می‌توانند حالت تیز شدگی را نیز پیدا کنند. تیز شدن چرخ دنده‌ها می‌تواند در اثر یک موضوع اتفاق بیفتد. این موضوع نیز صرفاً عملکرد بالای گیربکس، دنده عوض کردن‌های مداوم، تغییر‌های ناگهانی سرعت و شتاب و… است. در یک کلام می‌توان گفت به دلیل عدم رانندگی صحیح امکان بروز چنین مسأله‌ای وجود دارد. به همین خاطر نیز بهتر است حتماً در نحوه رانندگی خود تجدید نظر داشته باشید.

 تیز شدن چرخ دنده‌ها

کلام پایانی

زوزه کشیدن گیربکس یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند سبب شود تا خودرو دچار دردسر‌ها و مشکلات اساسی شود. در صورتی که با چنین مشکلی روبرو شدید، حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که باید به یک مرکز تعمیرات خودرو مناسب مراجعه کنید. این مسأله زمانی جدی‌تر می‌شود که خودرو شما جزء یکی از خودرو‌های لوکس و خارجی باشد که هر تعمیرکاری قادر به تعمیر آن نیست. تعمیرگاه تخصصی سورنا به صورت اختصاصی در زمینه تعمیرات انواع خودرو‌های لوکس و خارجی همچون ولوو، بنز، بی‌ام و، پورشه، آئودی و… فعالیت می‌کند و تمامی مشکلات این خودرو‌ها را نیز برطرف می‌نماید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه