لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

۴ علت کار نکردن ترمز دستی + رفع مشکل خرابی ترمز دستی

علت کار نکردن ترمز دستی
۴ علت کار نکردن ترمز دستی + رفع مشکل خرابی ترمز دستی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

عملکرد صحیح ترمز دستی یکی از حیاتی‌ترین مشخصات هر خودرو محسوب می‌شود. کار نکردن ترمز دستی، شل شدن و خرابی آن باید در سریع‌ترین زمان ممکن بررسی و رفع شود. عملکرد صحیح ترمز دستی رابطه مستقیمی با حفظ جان راننده، سرنشینان و دیگر خودروها دارد. بنابراین علائم خرابی ترمز دستی را کاملا جدی بگیرید! در این مطلب ۴ علت کار نکردن ترمز دستی (The reason for the handbrake not working) را به‌طور کامل و جامع بررسی خواهیم کرد.

ترمز دستی چیست و چه وظیفه ای در خودرو بر عهده دارد؟

ترمز دستی (همچنین به عنوان ترمز پارکینگ یا ترمز قفل نامیده می‌شود) یک سیستم ترمز جانبی در خودرو است که برای قفل کردن یا تثبیت خودرو در موقعیت ثابت استفاده می‌شود. وظیفه اصلی ترمز دستی، جلوگیری از حرکت خودرو در هنگام توقف یا پارک کردن آن است.

ترمز دستی معمولاً با یک دسته یا دکمه واقع در محل قرار گیری دست راننده کنترل می‌شود. هنگامی که ترمز دستی فعال شود، فشار به سیستم ترمز اعمال می‌شود و ترمز روی چرخ‌های خودرو تثبیت می‌شود. این باعث می‌شود خودرو در موقعیت ثابت بماند و از حرکت ناخواسته جلوگیری شود.

ترمز دستی علاوه بر استفاده در هنگام پارک کردن خودرو، در برخی موارد دیگر نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال، در صعود و نزول در مسیر‌های کوهستانی، ترمز دستی برای نگه داشتن خودرو در حالت ثابت و جلوگیری از حرکت پایین یا بالا استفاده می‌شود.
توصیه می‌شود ترمز دستی را به طور منظم بررسی کرده و در صورت وجود هرگونه مشکل و تعمیرات خودرو، به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید تا مشکل را تشخیص داده و تعمیر کند. تعمیرگاه سورنا صفر تا صد خدمات تعمیرات خودرو های لوکس، از جلوبندی گرفته تا تعمیر موتور، گیربکس، عیب یابی خودرو و … را زیر نظر متخصصان حرفه‌ای انجام می‌دهد.

ترمز دستی چیست و چه وظیفه ای در خودرو بر عهده دارد؟

علائم خرابی ترمز دستی

برخی از علائم خرابی ترمز دستی در خودرو عبارتند از:

 • عدم توقف کامل خودرو: اگر ترمز دستی درست کار نکند، ممکن است خودرو در حالت پارک یا توقف به طور ناخواسته حرکت کند.
 • سختی در فعال کردن ترمز دستی: اگر ترمز دستی سخت یا نامنظم عمل کند و نیاز به استفاده از نیروی زیادی برای فعال کردن آن داشته باشید، احتمالاً مشکلی در سیستم ترمز دستی وجود دارد.
 • شل شدن ترمز دستی: اگر ترمز دستی به طور خودبخودی شل شود و خودرو دوباره حرکت کند، این نشانه ای از خرابی در سیستم ترمز دستی است.
 • صدای غیرعادی: اگر در هنگام استفاده از ترمز دستی صداهای غیرعادی مانند صدای سایش شنیده می‌شود، ممکن است مشکلی در سیستم ترمز دستی وجود داشته باشد.

علت کار نکردن ترمز دستی

علت کار نکردن ترمز دستی می‌تواند به دلایل مختلفی باشد. در زیر برخی از این دلایل را ذکر می‌کنم:

 • کمبود روغن ترمز: اگر سطح روغن ترمز در مخزن ترمز کم است، ممکن است ترمز دستی کار نکند. در این صورت باید مایع ترمز را بررسی و در صورت نیاز تکمیل کنید.
 • مشکل در کابل ترمز دستی: اگر کابل ترمز دستی کشیده شده یا به هر دلیل دیگری مسدود شده است، ترمز دستی عمل نمی‌کند. در این صورت باید کابل ترمز دستی را بررسی و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض کنید.
 • خرابی در مکانیزم ترمز دستی: در صورتی که قطعات مکانیکی ترمز دستی خراب شده باشند، ممکن است علت کار نکردن ترمز دستی باشد. در این صورت باید قطعات خراب را تعمیر یا تعویض کنید.
 • بلاکه شدن مکانیزم ترمز دستی: ذراتی مانند خاک، گرد و غبار و سایر آلودگی‌ها ممکن است باعث بلاکه شدن مکانیزم ترمز دستی شود و در نتیجه، ترمز دستی کار نکند.

علت کار نکردن ترمز دستی

چگونه ترمز دستی ماشین را سفت کنیم ؟

برای تنظیم ترمز دستی می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. قبل از سفت کردن ترمز دستی، مطمئن شوید که خودرو در حالت ثابت و به طور کامل توقف کرده است.
 2. ترمز دستی را به حالت فعال (بالا) بیاورید. این کار باعث می‌شود سیستم ترمز قفل شود و خودرو در جای خود ثابت بماند.
 3. در صورتی که لازم باشد تسمه یا کابل ترمز دستی را تنظیم کنید.
 4. اگر ترمز دستی هیدرولیک است، می‌توانید با دسترسی به مخزن روغن ترمز، سطح مایع ترمز را بررسی کرده و در صورت نیاز ، مایع را اضافه کنید. از تخلیه زیاد مایع ترمز هم اجتناب کنید، زیرا این می‌تواند به مشکلات بیشتری برای سیستم ترمز هیدرولیک منتهی شود.
 5. در نهایت، پس از انجام همه مراحل، به آرامی دستگاه ترمز را رها کنید و مطمئن شوید که ترمز دستی به درستی کار می‌کند و خودرو در موقعیت توقف قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

در این مطلب مهمترین علت کار نکردن ترمز دستی را بیان کردیم.  شما می‌توانید سوالات خود را در زمینه علت کار نکردن ترمز دستی زیر همین مقاله مطرح کنید. تعمیرگاه تخصصی سورنا ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه انواع خودروهای بی ام و، پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازاراتی و ولو می باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه