لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

علت هوا گرفتن باک بنزین خودرو و نحوه هواگیری آن

هوا گرفتن باک بنزین
علت هوا گرفتن باک بنزین خودرو و نحوه هواگیری آن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

هوا گرفتن باک بنزین یکی از مشکلاتی است که بیشتر در خودرو‌های قدیمی رخ می‌دهد و در خودرو‌های لوکس و جدید کمتر مشاهده می‌شود. با این حال امکان بروز این اتفاق حتی در خودرو‌های جدیدی همچون بنز و بی‌ام و نیز وجود دارد. برای آن که اگر دچار چنین مشکلی شدید، بدانید که چه کاری را باید انجام دهید و دلیل این اتفاق چیست، این مقاله را برایتان تدوین کرده‌ایم. فراهم‌آوری این مقاله توسط تیم تخصصی سورنا انجام شده است که در حوزه تعمیرات خودرو‌های لوکس و عیب یابی کامل خودرو‌ های مربوطه در حال فعالیت می‌باشد. به منظور رفع مسائل و مشکلات متعدد مربوط به هوا گرفتن باک بنزین و… نیز می‌توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نمایید.

هوا گرفتن باک بنزین چیست؟

ابتدا باید بدانید که هوا گرفتن باک بنزین به چه فرایندی گفته می‌شود. معمولاً زمانی که باک بنزین را به طور کامل پر کنید و به اصطلاح آن را لبریز کنید، شاهد هوا گرفتن باک بنزین خواهید بود. به همین خاطر نیز باید راه حل برطرف کردن آن را نیز بلد باشید.

دلایل هوا گرفتن باک بنزین

همان طور که گفته شد یکی از مهم‌ترین دلایلی که سبب می‌شود باک بنزین هوا بگیرد، پر شدن و لبریز شدن باک است. علاوه بر این دلیل، می‌توانیم بگوییم که دلایل دیگری نیز برای این موضوع وجود دارند که هر کدام از آن‌ها می‌توانند به خودی خود تأثیر زیادی را بر روی این فرایند بگذارند.

دلیل دوم مربوط به رسوباتی است که در باک بنزین تجمع پیدا می‌کنند. این رسوبات می‌توانند سبب شوند تا گاز‌های مختلفی در باک جمع شده و شاهد هوا گرفتگی شوید.
دلیل سومی نیز برای این موضوع وجود دارد. در باک خودرو‌ها سوراخ‌ها و منافذ بسیار‌ریزی وجود دارد که اجازه خروج گاز‌ها و منافذ را از این سوراخ‌ها می‌دهد. در صورتی که این منافذ دچار انسداد و گرفتگی شوند، شاهد جمع شدن هوا در باک بنزین هستید.

در باک بنزین‌های خودرو‌های مختلف قطعه‌ای به نام حباب گیر وجود دارد. اگر حباب گیر موجود در باک بنزین دچار خرابی شود، شاهد آن خواهید بود که باک هوا بگیرد و در زمان بنزین زدن ناگهان بنزین بر روی زمین بریزد. به همین دلیل نیز برای رفع این مشکل می‌توانید از تعمیرکار بخواهید که این قطعه را نیز بررسی کند.

دلایل هوا گرفتن باک بنزین

نشانه‌های هوا گرفتن باک بنزین

همان طور که گفته شد باک بنزین می‌تواند به دلایل مختلفی دچار حباب گرفتگی شود. این دلایل مختلف می‌توانند نشانه‌های گوناگونی را نیز از خودشان برجای بگذارند. با شناختن این نشانه‌ها راحت‌تر متوجه می‌شوید که مشکل چیست.

اولین نشانه آن است که باک خودرو خالی است اما بنزین از آن سر ریز می‌کند. مورد دوم مربوط به ریب زدن خودرو است. این مشکل به دلیل احتراق ناقص و همچنین گاز‌هایی است که در باک بنزین وجود دارد. نشانه سوم نیز مربوط به استشمام کردن بوی بنزین داخل خودرو و به خصوص در قسمت صندلی‌های عقب و صندوق عقب می‌باشد. تمامی این نشانه‌ها به شما گوشزد می‌کنند که باید هواگیری باک بنزین خودرو را انجام دهید تا بیشتر از این دچار مشکل نشده‌اید.

نحوه هواگیری باک بنزین

برای هوا‌گیری باک بنزین باید اولاً از یک تعمیرکار با تجربه و ماهر کمک بگیرید. قسمت باک ماشین بسیار خطرناک بوده و می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود آورد. در صورتی که فعلا نمی‌توانید باک بنزین را به تعمیرگاه برده و آن را تعمیر کنید، بهتر است به سراغ روش دوم بروید و با بنزین زدن به روشی که گفته می‌شود، کمی از شدت هوای تجمع یافته داخل باک بکاهید.

اولاً این را بدانید که نباید در پمپ بنزین‌های شلوغ، اقدام به این کار کنید زیرا بنزین زدن شما در باکی که هوا گرفته است، چیزی حدود ده برابر حالت عادی طول می‌کشد. برای این کار نیز می‌توانید کمی بنزین‌زده و سپس کمی صبر کنید. در مرحله بعدی مقدار بیشتری بنزین را وارد باک کنید. به محض آن که بنزین سر ریز کرد، باید کمی صبر کرده و مجدداً این کار را تکرار کنید. با چندین بار تکرار کردن این کار می‌توانید هوای تجمع یافته داخل باک را خالی کنید.

نحوه هواگیری باک بنزین

کلام پایانی

هوا گرفتن باک بنزین از جمله رایج‌ترین مشکلاتی است که در بسیاری از خودرو‌ها پیش می‌آید. این موضوع هیچ ارتباطی به جدید و یا قدیمی بودن مدل خودرو‌ها نیز ندارد و به همین خاطر باید این مسأله را بدانید که حتی در خودرو‌های لوکسی همچون بنز، پورشه، بی‌ام و و… نیز این موضوع پیش می‌آید.

در صورتی که خودروی لوکسی دارید و این مشکل برایتان پیش آمده است، می‌توانید برای حل کردن آن به تعمیرگاه تخصصی سورنا مراجعه کنید. این مرکز تعمیرات به صورت اختصاصی در حوزه خودرو‌های لوکس فعالیت کرده و بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات را در زمینه این خودرو‌ها به شما عرضه می‌کند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه