لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

نحوه کار ساعت گیربکس اتوماتیک + چگونگی تنظیم و تعمیر

ساعت گیربکس اتوماتیک
نحوه کار ساعت گیربکس اتوماتیک + چگونگی تنظیم و تعمیر
آنچه در این مقاله می‌خوانید

از جمله اجزایی که در گیربکس ‌های اتوماتیک مشاهده می‌شود، ساعت گیربکس اتوماتیک (Transmission valve body) است که در واقع وظایف زیادی بر عهده دارد. حساسیت بالای این قطعات به گونه‌ای است که برای تعمیر آن حتماً باید به تعمیرگاه های متخصص مراجعه شود. برای اطلاع از نحوه کار ساعت گیربکس اتوماتیک بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

نحوه کار ساعت گیربکس اتوماتیک

ساعت گیربکس اتوماتیک در واقع یکی از اجزای مهم گیربکس در خودروهای اتوماتیک است که عملکردی بسیار مهم دارد. در واقع موجب می‌شود تا گیربکس در زمان مناسب دنده را تعویض یا کم کند. ساعت گیربکس وظیفه کنترل و همچنین تعویض جریان فشار روغن به کانال‌های مختلف را بر عهده دارد. در خصوص نحوه کار این قطعه باید بدانید هنگامی که فشار روغن افزایش پیدا می‌کند والف‌ ها با کمک ساعت باز و بسته شده و منجر به تعویض دنده خودرو می‌شود. هرچه دقت بالاتری در طراحی ساعت گیربکس اتوماتیک به عمل آید دنده خودرو راحت‌تر تعویض می‌شود زیرا روغن در کمترین زمان ممکن به اجزایی چون توربین، کلاچ و سروها می‌رسد.

تنظیم ساعت گیربکس اتوماتیک

با وجود آنچه در خصوص وظیفه و نقش ساعت گیربکس اتوماتیک گفته شد طبیعتاً درمی‌یابیم که تنظیم این قطعه اهمیت زیادی دارد. با وجود این امر چنانچه راننده در خودرو با آلارم عدم روغن در ماشین مواجه شود هرچه سریع‌تر جهت تنظیم ساعت در گیربکس باید اقدام کند. توجه داشته باشید برای عملکرد صحیح ساعت گیربکس باید مقدار مناسبی روغن ریخته شود و چنانچه بیش از حد تعیین شده روغن بریزید گیربکس نمی‌تواند فشار مناسبی را به سوپاپ‌ها وارد کند و در واقع به درستی عمل نخواهد کرد.

نحوه کار ساعت گیربکس اتوماتیک

علائم خرابی ساعت گیربکس اتوماتیک

با توجه به اینکه ساعت گیربکس به عنوان مغز گیربکس خودروی شما به شمار می‌رود باید علائم خرابی آن را کاملاً جدی بگیرید. نکته قابل توجه این است که علائم نشان دهنده خرابی ساعت گیربکس، همیشه قابل شناسایی نیست و ممکن است این علائم بسته به نوع مشکل خودرو شما قابل تشخیص نباشد.

در اینجا باید بدانید یکی از مهم‌ترین علائم خرابی ساعت گیربکس اتوماتیک (Transmission valve body) در تعویض دنده اشتباه است و چنانچه متوجه شدید که خودروی شما به جای بالا بردن دنده آن را پایین می‌آورد لازم است سریعاً به تعمیر ساعت گیربکس بپردازید. همچنین تعویض نکردن دنده، تعویض دنده خشن، نشت روغن گیربکس و صداهای شدید در هنگام تعویض دنده جزو علائمی است که نشان دهنده خرابی ساعت گیربکس اتوماتیک است.

علت خرابی ساعت گیربکس اتوماتیک

در کنار مواردی که به عنوان علائم خرابی ساعت گیربکس گفته شد بهتر است به علت این خرابی نیز بپردازیم. توجه داشته باشید از آنجایی که روغن با فشار بسیار بالا در کانال‌ها جابجا می‌شود موجب می‌شود فشار روغن کم شود و در نهایت گیربکس اتوماتیک نمی‌تواند به درستی کار کند و به موقع دنده را عوض کند. در این زمان لازم است برای تعویض دنده گاز خودرو تا ته فشار داده شود تا دنده تعویض گردد. افزایش خوردگی ‌های ساعت گیربکس اتوماتیک موجب می‌شود که خودرو شما دیگر حرکت نکند از این رو نیاز است که سریعاً به تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروهای لوکس پرداخته شود.

علائم خرابی ساعت گیربکس اتوماتیک

تعمیر ساعت گیربکس

از آنجایی که ساعت گیربکس اتوماتیک جزو قطعات گران قیمت در خودروها به شمار می‌رود بسیاری از افراد متخصص به جای تعویض این قطعه، اقدام به تعمیر آن می‌کنند. در خصوص چگونگی تعمیر ساعت گیربکس اتوماتیک باید دقت کنید که تنظیم و تعمیر این قطعه کار هر کسی نیست و باید حتماً از تعمیرکاران متخصص کمک گرفته شود. این قطعه که جزو قطعات پیچیده است چنانچه به درستی تنظیم نشود خودروی شما در تعویض دنده دچار مشکل خواهد شد.

سخن پایانی

در خودروهای اتوماتیک لوکس یکی از قطعات بسیار مهم، ساعت گیربکس اتوماتیک است که جزو اصلی ‌ترین قطعات انتقال دهنده در خودرو به شمار می‌رود. در خودروهایی که از گیربکس اتوماتیک استفاده شده سیستم کلاچ گیری به صورت کامل حذف شده است و تعمیر به موقع ساعت گیربکس اتوماتیک اهمیت زیادی دارد. در خصوص این امر باید بدانید تعمیرگاه تخصصی سورنا ارائه دهنده بهترین و باکیفیت‌ ترین خدمات در زمینه تعمیر انواع خودروهای بی ‌ام ‌و، پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازراتی و ولو می‌باشد و شما می‌توانید تعمیرات مربوط به خودروی خود را با خیالی آسوده به کارشناسان متخصص و حرفه‌ای ما بپردازید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه