لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

آشنایی با نحوه کار سنسور سرعت خودرو و علت خرابی آن

سنسور سرعت خودرو
آشنایی با نحوه کار سنسور سرعت خودرو و علت خرابی آن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

سنسور سرعت خودرو (vehicle speed sensor) یا همان سنسور کیلومتر با ثابت نگهداشتن دور موتور نقش زیادی در حفظ ایمنی و عملکرد درست ماشین دارد. همچنین می‌تواند شتاب خودرو را بهبود ببخشد و در هنگام تعویض دنده مانع از کاهش شتاب خودرو شود. اما گاهی اوقات این قطعه مانند سایر بخش‌های خودرو دچار خرابی می‌شود‌. پس باید سریعاً نسبت به تعمیر و یا تعویض سنسور کیلومتر اقدام کنید. ولی باید اول از همه علائم خرابی سنسور دور موتور را بررسی کرد تا بتوانید با کمترین هزینه ایراد به وجود آمده در اتومبیل را برطرف کنید‌. برای کسب اطلاعات جامع در رابطه با نحوه کار سنسور سرعت خودرو و علت خرابی آن با ادامه مطلب همراه باشید.

سنسور دور موتور چیست؟

سنسور کیلومتر یا همان VSS یک قطعه مهم در خودرو است که سرعت اتومبیل را در هر شرایطی اندازه گیری می‌کند. سپس داده‌های به دست آورده را به واحد فرمان موتور خودرو یا ecu انتقال می‌دهد. ای سی یو تمامی این اطلاعات را برای کنترل میزان سوخت خودرو در موقعیت‌های مختلف مثل حرکت خودرو با دور آرام، متوقف شدن ماشین و یا شتاب گیری خودرو استفاده می‌کند.

سنسور دور موتور چیست؟

عملکرد سنسور دور موتور

در اکثر خودروها این قطعه‌ در مسیر بین گیربکس و قطعه دیفرانسیل قرار دارد. مهم‌ترین وظیفه سنسور کیلومتر اندازه گیری سرعت لاستیک های خودرو در هنگام حرکت اتومبیل است. این قطعه در هنگام چرخش چرخ ها و حرکت میل لنگ‌ها پالس‌هایی را ایجاد می‌کند. سپس این پالس‌ها توسط دنده کیلومتر به ECU اتومبیل ارسال می‌شوند. در نهایت ecu با پردازش تعداد پالس‌ها می‌تواند سرعت خودرو را محاسبه کند‌ و بعد از آن با کمک سرعت سنج، میزان شتاب اتومبیل را نشان دهد.

از دیگر کارهایی که سنسور کیلومتر در خودرو انجام می‌دهد می‌توان به اصلاح دور موتور خودرو در هنگام حرکت و تنظیم فرآیند تعویض دنده خودرو اشاره کرد. البته این قطعه سرعت و شتاب خودرو را هم بهینه می‌کند. در حقیقت زمانی که دنده خودرو را تعویض می‌کنید دریچه گاز موتور به طور خودکار بسته می‌شود.

سپس پیام‌هایی از طرف سنسور دور موتور و دریچه گاز به مرکز واحد کنترل الکترونیک موتور فرستاده می‌شود. در نتیجه ecu استپر موتور را تا حد ممکن باز می‌کند تا هوای لازم برای اینکه موتور خاموش نشود در اختیار موتور قرار بگیرد. این کار باعث می‌شود تا حدود چند ثانیه سرعت و شتاب خودرو کاهش پیدا کند.

علت خرابی سنسور دور موتور چیست؟

زمانی که سنسور سرعت و کیلومتر، عملکرد درستی نداشته باشد و سرعت اتومبیل را به درستی نشان ندهد. باید برای عیب یابی کامل خودرو به یک تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید. زیرا در بیشتر اوقات مشکل خودرو به دلیل خرابی سنسور کیلومتر است ولی شاید برخی از ایرادات خودرو به دلیل خرابی قسمت‌های دیگر ماشین و اختلال در عملکرد درست سنسور کیلومتر باشد پس خوب است در ادامه با برخی از این دلایل خرابی سنسور کیلومتر آشنا شوید.

معیوب بودن سنسور

چون سنسور دور موتور به غیر از تنظیم سرعت اتومبیل در عملکرد کروز کنترل هم مؤثر است. از طرفی میزان سوخت خودرو را تنظیم می‌کند پس خرابی و ترک خوردن سنسور موجب عملکرد نادرست کروز کنترل و اختلال در مصرف سوخت خودرو می‌شود.

وجود نقص و ایراد در ای سی یو

ای سی یو با هدایت سنسورهای اتومبیل به صورت یک واحد فرمان عمل می‌کند‌‌. بنابراین وظیفه کنترل تمام عملکردهای موتور خودرو را بر عهده دارد. ولی عمدتاً خرابی ecu باعث بروز مشکلات زیادی در اتومبیل می‌شود که یکی از این اشکالات عملکرد نادرست سنسور کیلومتر است.

علت خرابی سنسور دور موتور چیست؟

بروز مشکل در اتصالات و مسیر سیم‌کشی‌ها

برخی مشکلات مثل سیم‌کشی‌های اشتباه و یا قطع ارتباط بین سنسور کیلومتر با سایر قسمت‌های خودرو می‌تواند باعث ایجاد خرابی و مشکلات در عملکرد سنسور سرعت خودرو شود. در بعضی مواقع هم سوختن سیم‌ها علت اصلی خرابی سنسور کیلومتر است.

علائم خرابی سنسور سرعت خودرو

تشخیص خرابی سنسور سرعت خودرو یک کار چندان مشکلی نیست. زیرا با توجه به نحوه کارکرد خودرو و برخی نشانه‌ها می‌توانید به راحتی متوجه خرابی سنسور کیلومتر ماشین خود شوید. برخی از این نشانه‌ها موارد زیر هستند.

  • زمانی که سنسور سرعت خودرو معیوب باشد عقربه کیلومتر شمار اتومبیل فقط روی یک سرعت ثابت می‌ماند و یا به شدت حرکت می‌کند.
  • سیستم کروز کنترل به درستی کار نمی‌کند و نمی‌تواند سرعت اتومبیل را ثابت نگه دارد.
  • زمانی که ماشین در جا کار می‌کند حالت هرزگردی پیدا می‌کند‌.
  • بازدهی سوخت ماشین به شدت کاهش پیدا می‌کند.
  • قدرت خودرو کم می‌شود‌.
  • در زمان شتاب گیری، اتومبیل دچار لرزش می‌شود و ریپ می‌زند.

سخن پایانی

سنسور سرعت خودرو از جمله قطعات مهم اتومبیل است که در ایمنی و کارایی صحیح ماشین نقش مهمی دارد. اگر چه وظیفه اصلی سنسور کیلومتر ارسال داده‌های مربوط به سرعت خودرو است ولی خرابی سنسور کیلومتر می‌تواند باعث بروز مشکلات دیگری در سایر قطعات خودرو شود. از این رو خرابی نمایشگر سرعت اتومبیل موضوع کم اهمیتی نیست زیرا با کمک سنسور سرعت خودرو می‌توانید از سرعت لحظه‌ای اتومبیل خود در حین رانندگی مطلع شوید. سپس با اطمینان بیشتری وارد بزرگراه‌ها و جاده‌های اصلی شوید. به همین منظور ما در تعمیرگاه تخصصی سورنا آمادگی خود را برای ارائه بهترین و باکیفیت خدمات در زمینه تعمیر و تعویض انواع سنسور سرعت خودروهای لوکس خارجی و ایرانی اعلام می‌کنیم.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه