لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

علت خوابیدن باتری ماشین و چگونگی روشن کردن آن

علت خوابیدن باتری ماشین
علت خوابیدن باتری ماشین و چگونگی روشن کردن آن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

خوابیدن باتری ماشین می‌تواند بنا به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، خرابی باتری، عدم کارکرد طولانی مدت باتری و چندین دلیل دیگر، همگی از جمله علت‌هایی هستند که مربوط به خوابیدن باتری ماشین می‌شوند. در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا هم دلیل خوابیدن باتری ماشین را توضیح دهیم و هم برایتان بگوییم که اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، چگونه می‌توانید آن را حل و فصل کنید و به تعمیر برق خودرو بپردازید. بنابراین تا انتهای این مقاله را با ما همراه باشید که بهترین پاسخ‌ها را در این زمینه‌ها دریافت کنید.

علل خوابیدن باتری ماشین

باتری ماشین می‌تواند بنا به دلایل مختلفی دچار حالت خواب شود. این مسأله معمولاً دردسر زیادی را برای راننده درست نخواهد کرد، زیرا اگر ماشین روشن نشود، خطری را نیز به وجود نمی‌آورد. با این وجود بهتر است دلایل مربوط به این مشکل را بدانید تا بتوانید هرچه بهتر و ساده‌تر در زمان لازم، این موضوع را برطرف کنید.

  •  خرابی باتری

باتری‌های خودرو همچون هر باتری دیگری دارای تاریخ مصرف هستند. این مسأله سبب می‌شود تا هر دو سال یک بار نیاز به عوض کردن باتری ماشین خود داشته باشید. اگر تاریخ انقضای باتری به اتمام رسیده باشد، باتری خراب می‌شود و در حالت خواب به سر می‌برد. در چنین وضعیتی تنها کاری که می‌توانید انجام دهید، آن است که باتری را تعویض کنید.

خرابی باتری

  •  اتصالات شل و فاسد شده باتری

مورد بعدی در خصوص اتصالات شل و فاسد شده باتری است که امکان دارد بروز پیدا کند. اتصالات و سیم‌هایی که به باتری وصل می‌شوند نیز همچون خود باتری دارای تاریخ انقضا هستند. به همین خاطر هم باید بدانید که اگر این اتصالات نیز دچار مشکل شوند، باز هم باتری عملکرد درستی نخواهد داشت.

  •  مصرف برق زیاد

برق تمام بخش‌های خودرو از باتری تأمین می‌شود. استفاده همزمان از کولر، ضبط صوت، شیشه‌های بالابر، سرعت زیاد ماشین و به طور کلی هر امکانات برقی دیگری که در خودرو وجود دارد، می‌تواند سبب خوابیدن باتری ماشین شود. برای آن که از بروز چنین اتفاقی جلوگیری کنید، حتماً این نکته را در نظر بگیرید که نباید تمامی امکانات برقی داخل خودرو را با هم استفاده کنید. این موضوع حتی در مورد خودرو‌های لوکسی همچون مازراتی و پورشه، بیشتر صدق می‌کند.

  •  مشکلات شارژ باتری

برخی از باتری‌ها نمی‌توانند به درستی شارژ شوند. همین مشکلاتی که در حوزه شارژ شدن آن‌ها وجود دارد، می‌تواند در زمان‌هایی سبب خوابیدن باتری ماشین نیز شود. به همین خاطر بهتر است حتماً باتری خود را از نظر شارژ شدن کامل تست کنید و در صورتی که هرگونه ایرادی را در آن پیدا کردید، به سراغ تعویض باتری بروید.

  •  تغییرات آب و هوایی

تغییرات آب و هوایی و نوسانات شدید دما نیز می‌توانند سبب خوابیدن باتری ماشین شوند. این نوسانات دمایی می‌توانند جریان الکترون‌ها در باتری را با اختلال روبرو کرده و به همین دلیل نیز باتری نمیتواند به خوبی شارژ شود و یا به قسمت‌های مختلف خودرو شارژ برساند. برای جلوگیری از این معضل می‌توانید از قرار دادن باتری در سرما و یا گرمای شدید خودداری کنید.

  •  خواب بودن ماشین

زمانی که ماشین برای چندین ماه و یا حتی چندین سال خاموش باشد و مورد استفاده قرار نگیرد، می‌توانید شاهد خواب رفتن باتری نیز باشید. البته در چنین مواقعی معمولاً باتری ماشین را از ماشین جدا می‌کنند تا باتری سولفاته نشود. اما در غیر این صورت باتری قطعاً دچار خواب خواهد شد.

  •  تخلیه الکتریکی مداوم

تخلیه الکتریکی مداوم نیز می‌تواند یکی دیگر از موارد و عواملی باشد که سبب خوابیدن باتری ماشین می‌گردد. این تخلیه الکتریکی مداوم در حقیقت مربوط به زمانی است که از باتری به طور کامل و صد در صدی کار می‌کشند و اجازه شارژ ماندن باتری را به آن نمی‌دهند.

 تخلیه الکتریکی مداوم

کلام پایانی

همان طور که متوجه شدید خوابیدن باتری ماشین در خودرو‌های مختلف می‌تواند دلیل‌های متفاوتی داشته باشد، اما در کل چندین دلیل وجود دارند که در تمامی ماشین‌ها یکسان می‌باشند. بررسی کردن این دلایل به شما کمک‌های زیادی می‌کند تا بتوانید بهتر متوجه شوید که چرا باتری ماشین شما خوابیده است. در صورتی که نیاز به مراجعه به تعمیرکار داشتید، می‌توانید از تعمیرگاه تخصصی سورنا کمک بگیرید. در این تعمیرگاه به سادگی به حل تمامی مشکلات و صفر تا صد خودرو‌های لوکس وارداتی از جمله تعمیر برق خودرو در ماشین‌هایی همچون ولوو، بی‌ام و، بنز، پورشه، مازراتی، آئودی و… می‌پردازند و نیازی نیست تا نگران رفع نشدن عیب خودرو خود باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه