لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

بررسی علت ترکیدن لاستیک ماشین در تابستان

علت ترکیدن لاستیک ماشین
بررسی علت ترکیدن لاستیک ماشین در تابستان
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت ترکیدن لاستیک ماشین هر چیزی که باشد، می‌تواند بسیار خطر آفرین بوده و با سلامت جان سرنشینان خودرو و همچنین ایمنی و سلامتی دیگران، ارتباط مستقیمی پیدا کند. معمولاً علت‌های مختلفی برای این موضوع وجود دارد که در این مقاله قصد بررسی کردن آن‌ها را داریم. با رعایت کردن این موارد و نکات می‌توانید متوجه شوید که چه اصولی را در خصوص لاستیک‌ها باید رعایت کنید تا از این موضوع جلوگیری نمایید.

انواع علت ترکیدن لاستیک ماشین

در این بخش سعی کرده‌ایم تا به بررسی انواع علت ترکیدن لاستیک ماشین بپردازیم و این موضوع را به نحوی برایتان توضیح دهیم که تا حد ممکن بتوانید از آن پیشگیری کنید. یک نکته مهم را نیز حتماً باید بدانید که ترکیدن لاستیک در بسیاری از خودرو‌ها می‌تواند خطرناک باشد و در بسیاری دیگر از خودرو‌ها به خصوص خودرو‌های لوکس می‌تواند آسیب کمتری را به دلیل نحوه ساخت خودرو و سیستم جلوبندی، به سرنشینان وارد کند.

  •  باد کردن بیش از حد لاستیک‌

اولین مورد در خصوص باد کردن بیش از حد لاستیک‌ها است. اگر باد و فشار داخلی تایر‌ها بیشتر از آن چیزی باشد که در حد استاندارد و متعارف بیان شده است، ممکن است در هنگام حرکت خودرو، شاهد ترکیدگی لاستیک‌ها باشید زیرا تایر دائماً تحت فشار قرار دارد و این موضوع آسیب‌زا خواهد بود.

  • کم بادی بیش از حد

همان طور که باد کردن بیش از حد لاستیک‌ها می‌تواند سبب ترکیدن آن‌ها شود، باید بدانید که کم بادی نیز می‌تواند مشکلات مربوط به خودش را داشته باشد. اگر تایر‌ها دچار کم بادی باشند، ممکن است رینگ‌ها به لاستیک‌ها فشار زیادی وارد کنند و کم بادی سبب شود که لاستیک دچار ترکیدگی گردد.

  •  آسیب دیدگی آج

آج لاستیک قسمت رویی و بیرونی لاستیک‌ها است. اگر این قسمت از لاستیک آسیب ببیند، نشان می‌دهد که این بخش آسیب‌پذیر بوده و هر لحظه با کوچک‌ترین خراش و مشکلی ممکن است تایر دچار ترکیدگی شود. به همین دلیل نیز اگر مشاهده کردید که آج لاستیک خودروی شما آسیب دیده است، حتماً باید آن را تعمیر کرده و یا مشکل را به طور کامل برطرف کنید.

 آسیب دیدگی آج

  • سایش نامنظم تایر‌ها

معمولاً از زمانی که لاستیک‌ها را خریداری می‌کنید، تا زمانی که نیاز به عوض کردن آن‌ها وجود داشته باشد، این محصولات به دلیل اصطکاک مداومی که با سطح زمین دارند، دچار ساییدگی و سایش می‌شوند. حال در چنین موقعیتی، اگر به دلیل تنطیم نبودن و بالانس نبودن لاستیک‌ها، این موارد دچار ساییدگی‌های نامنظمی شوند، امکان ترکیدن تایر‌ها را به وجود می‌آورند. بنابراین حتماً به این موضوع توجه کنید که آیا تایر‌های خودروی شما در حالت تعادل و میزان به سر می‌برند یا خیر.

  • فرو رفتن اجسام تیز

این دلیل کاملاً شفاف، واضح و مبرهن است که می‌تواند سبب شود تا لاستیک خودرو دچار ترکیدگی شود. فرو رفتن هرگونه شی تیزی در لاستیک که سبب پارگی آن شود، می‌تواند در نهایت نیز در سرعت‌های بالا سبب ترکیدن آن شود. برای جلوگیری از این موضوع همواره لاستیک‌ها را چک کنید تا مشکلی از این بابت وجود نداشته باشد.

  • لاستیک‌ های غیر استاندارد

استفاده کردن از لاستیک‌ های غیر استاندارد که توسط برند‌های مختلف و متفرقه ساخته شده‌اند نیز بسیار اهمیت دارد و یکی از مهم‌ترین انواع علت ترکیدن لاستیک ماشین‌ها است. این نوع از لاستیک‌ها می‌توانند سبب شوند تا بدون هیچ گونه دلیلی، تایر ماشین بترکد و دچار مشکل شود. بنابراین سعی کنید حتماً لاستیک‌هایی را خریداری کنید که استاندرد بوده و توسط برند‌ها و کارخانه‌های معتبری تولید شده است.

لاستیک‌ های غیر استاندارد

  • فرسودگی لاستیک

زمانی که لاستیک‌ها برای چندین سال کار کرده‌اند و حالا دچار فرسودگی شده‌اند، باید حتماً آن‌ها را تعویض کنید. عدم تعویض به موقع لاستیک‌ها و فرسوده بودن آن‌ها بسیار خطرآفرین است. علت نیز آن است که با کوچک‌ترین تغییر در ساختار لاستیک، امکان ترکیدن آن وجود دارد. بنابراین پیش از آن که لاستیک‌ها به مرحله فرسودگی برسند، حتماً باید آن‌ها را تعویض کرده و از بروز چنین اتفاقاتی در آن‌ها جلوگیری کنید.

  • علت ترکیدن لاستیک ماشین در تابستان

بسیاری از اوقات لاستیک‌های خودرو در تابستان دچار ترکیدگی می‌شوند. این موضوع می‌تواند بنا به دلایلی همچون فرسودگی بافت تایر، کم بادی بیش از حد و یا پر بادی بیش از حد و انبساط گاز داخل لاستیک به دلیل گرما باشد.

کلام پایانی

مواردی که در خصوص علت ترکیدن لاستیک ماشین بیان شد، همگی می‌توانند به شما کمک کنند که تا حد ممکن از بروز چنین موضوعی جلوگیری کنید. فراموش نکنید که اگر لاستیک خودروی شما در حال حرکت دچار ترکیدگی شود، بسیار خطر آفرین است. به همین دلیل نیز به تمامی شواهدی که نشان می‌دهد امکان این موضوع وجود دارد، توجه کرده و سعی کنید تا در اسرع وقت آن‌ها را حل و فصل کنید.

تعمیرگاه تخصصی سورنا یکی از بهترین و به روز‌ترین تعمیرگاه‌هایی است که در زمینه ارائه خدمات به خودرو‌های لوکسی همچون پورشه، بی‌ام و، بنز، آئودی، مازراتی و ولوو فعالیت می‌کند. بنابراین به منظور رفع هرگونه مشکلی که وجود دارد، می‌توانید به این شرکت مراجعه کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه