لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

دلیل لرزش فرمان خودرو چیست؟

دلیل لرزش فرمان خودرو چیست؟
دلیل لرزش فرمان خودرو چیست؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

یکی از مشکلاتی که با مشاهده آن هر راننده‌ای نگران می‌شود، لرزش فرمان خودرو است. البته این مشکل به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که شاید پیدا کردن دلیل لرزش فرمان خودرو (The reason for the steering wheel vibration) حتی سخت‌تر از تعمیر آن باشد. اما به طور خلاصه و کلی می توان اشاره کرد که خرابی میل تعادل که وظیفه آن ایجاد تعادل و تقسیم نیرو بین چرخ ها را به‌عهده دارد و تنظیم نبودن فرمان از دلایل دیگری هستند که می‌توانند سبب لرزش فرمان در سرعت بالا شوند.

همچنین از دیگر دلیل لرزش فرمان خودرو می‌توان به خراب‌ بودن میل فرمان، شل شدن پیچ چرخ‌ها و خرابی شاسی خودرو اشاره کرد. اگر نتوانید ریشه مشکل را به درستی پیدا کنید ممکن است بارها و بارها برای رفع این مشکل هزینه کنید اما نتوانید آن را حل نمایید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم تا پایان این مطلب ما را همراهی نمایید.

دلیل لرزش فرمان خودرو چیست؟

دلیل لرزش فرمان خودرو چیست؟

قبل از هر چیز باید دقت کنید که فرمان شما در چه حالتی دچار لرزش می‌شود. به طور مثال در حالت درجا، در هنگام ترمز گرفتن یا حتی در حال حرکت با سرعت پایین و بالا ممکن است فرمان شما دچار لرزش شود. در ادامه هر کدام از حالت‌های ذکر شده را به صورت تخصصی بررسی خواهیم کرد.

لرزش فرمان خودرو در حالت درجا

اگر به محض روشن کردن ماشین لرزش فرمان آن شروع می‌شود باید سیستم هیدرولیک ماشین را بررسی کرد البته این کار را نمی‌توانید خودتان انجام دهید و بهترین راه مراجعه به یک تعمیرگاه خودرو­های لوکس است. تعمیرکار با مشاهده لرزش فرمان ماشین در حالت درجا در اولین گام سیستم هیدرولیک را هواگیری می‌کند.

لرزش فرمان ماشین در هنگام ترمز

اگر شما هم درست در هنگام ترمز کردن متوجه لرزش فرمان می‌شوید باید موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 • شکستگی روتور ترمز: روتور ترمز قطعه‌ای در سیستم ترمز است که در هنگام ترمز گرفتن به وسیله لنت ترمز فشرده می‌شود. اگر این بخش فرسوده شود لنت ترمز به صورت یکنواخت درگیر نمی‌شود و در نتیجه فرمان ماشین می‌لرزد.
 • کالیپر ترمز: اگر هر زمان که ترمز ‌می‌کنید علاوه بر لرزش فرمان، بوی سوختگی نیز حس می‌کنید به احتمال بسیار زیاد کالیپر ترمز دچار نقص شده است.

دلیل لرزش فرمان خودرو در سرعت پایین

همان‌طور که می‌دانید در ساختار کلی اتومبیل، چرخ‌ها به فرمان متصل هستند و از آن فرمان می‌گیرند. پس اصلی‌ترین دلیل لرزش فرمان خودرو در سرعت کم وجود نقص یا ایراد زیر در چرخ‌ها و لاستیک‌ها هستند:

 • تنظیم نبودن لاستیک خودرو: بهتر است هر چند ماه یکبار برای تنظیم تراز لاستیک‌ها به مرکز تعمیر جلوبندی خودرو مراجعه کنید. با توجه به این موضوع که بیشتر برخوردها و تصادفات یا از جلو صورت می‌گیرد یا از عقب، ایرادات فنی ناشی از ضربه دیدن بخش جلوبندی خودروها بسیار معمول است. پس علاوه بر تنظیم نبودن لاستیک خودرو، برای بررسی ایرادات فنی نیز ممکن است به تعمیر جلوبندی خودرو نیاز پیدا کنید.
 • نامتقارن بودن لاستیک‌ها: باید تمام لاستیک‌های خودرو از یک سایز باشند و باد همگی هر چند وقت یکبار تنظیم شود.
 • خمیدگی لاستیک‌ها: اگر هدایت ماشین سخت است و گاهی کنترل آن از دست شما خارج می‌شود به احتمال زیاد لاستیک‌های شما دچار خمیدگی شده است.
 • صاف شدن لاستیک‌ها: اگر قبل از صاف شدن لاستیک‌ها و خوردگی لاستیک آن‌ها را تعویض کنید فرمان شما در سرعت پایین نمی‌لرزد.
 • نقص در بلبرینگ خودرو: دلیل لرزش فرمان خودرو در سرعت پایین خرابی بلبرینگ‌ها است و توصیه می‌شود برای حل آن به تعمیرگاه خودروهای لوکس مراجعه کنید.
 • فشار نامناسب لاستیک‌ها: برای ایجاد تعادل در فشار لاستیک‌های جلو و عقب بهتر است هر چند ماه یکبار جای آن‌ها را با یکدیگر عوض کنید.

لرزش فرمان خودرو در سرعت بالا

لرزش فرمان خودرو در سرعت بالا

در این قسمت می‌خواهیم دلیل لرزش فرمان خودرو در سرعت‌های 80 تا 120 کیلومتر بر ساعت را مشخص کنیم که عبارت‌اند از:

 • نقص در بلبرینگ‌ها: که با تولید صدای نابهنجار نیز قابل ‌شناسایی است.
 • بالانس چرخ‌ها: که باید به صورت دوره‌ای انجام شود. توصیه می‌کنیم مطلب تفاوت باد لاستیک‌ ها در زمستان و تابستان چیست؟ را نیز مطالعه کنید.
 • عدم تعادل در میله‌های داخلی و خارجی خودرو
 • شل یا سفت بودن پیچ‌های فرمان و میل فرمان
 • فرسایش لاستیک‌ها و اتمام عمر مفید آن‌ها
 • ایراد در جلوبندی ماشین: که باید سریعاً به یک مرکز تعمیر جلوبندی خودرو مراجعه کرد و مشکل را جدی گرفت.
 • ایراد در شاسی جلو یا عقب خودرو: که شایع‌ترین دلیل لرزش فرمان خودرو است.

سخن آخر

توجه کنید که اگر دلیل لرزش فرمان ماشین شما هر یک موارد مطرح شده باشد باید آن را جدی بگیرید و به سرعت برای رفع آن به تعمیرگاه خودروهای لوکس مراجعه نمایید. در صورت سهل‌انگاری ممکن است مشکل به قدری بزرگ شود که دیگر قادر به حل آن نباشید.

همچنین بهتر است ابتدا خودتان دلیل لرزش فرمان خودرو را با استفاده از مطالبی که در این مقاله به شما معرفی کردیم بررسی کرده و سپس با آگاهی کامل به مرکز تعمیر جلوبندی خودرو مراجعه کنید بدین صورت بهتر می‌توانید مشکل را به اطلاع تعمیرکار برسانید و در نتیجه هزینه کمتری پرداخت می‌کنید.

https://sorenaauto.com/

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه