لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

دیتیلینگ خودرو چیست و چه تعمیرگاه‌هایی این کار را انجام می‌دهند؟

دیتیلینگ خودرو چیست و چه تعمیرگاه‌هایی این کار را انجام می‌دهند؟
دیتیلینگ خودرو چیست و چه تعمیرگاه‌هایی این کار را انجام می‌دهند؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا تا به حال با واژه دیتیلینگ خودرو (Car detailing) مواجه شده‌اید؟ به‌نظر شما چه تفاوت‌هایی میان دیتیلینگ با کارواش وجود دارد؟ در دیتیلینگ به تمیز کردن چه بخش‌هایی از ماشین پرداخته می‌شود؟ این‌ها ازجمله سؤالات مهمی هستند که در این مطلب به ارائه توضیحاتی درباره آن‌ها خواهیم پرداخت. این روزها نام دیلیتینگ خودرو بسیار به گوش علاقه مندان خودرو می رسد. بطور خلاصه معنای صحیح دیتیلینگ نظافت موشکافانه، پولیش کردن تمامی اجزای بیرونی و درونی خودرو توسط مواد و تجهیزاتی که به طور عادی توسط مراکز نظافتی اتومبیل مورد استفاده قرار نمی گیرد.

توجه کنید دیتیلینگ خودرو شامل نقاشی خودرو و ترمیم قطعات بدنه نمی شود. اگرچه بعضی وقت ها ترمیم های سطحی برای زیبا کردن انجام می گیرد. به عنوان مثال ترمیم شن خوردگی های ریز و سمباده زنی بسته به شرایط خودرو. پس اگر شما هم مشتاق به کسب اطلاعاتی درباره دیتیلینگ ماشین و اینکه چه تعمیرگاه‌هایی به انجام این کار می‌پردازند هستید، از شما می‌خواهیم تا ما را همراهی نمایید.

دیتیلینگ خودرو به چه معناست؟

دیتیلینگ خودرو به چه معناست؟

بسیاری از افراد معتقدند که دیتیلینگ خودرو به معنای شستشوی ماشین است درحالی‌که میان این دو تفاوت‌های مهمی وجود دارد. در دیتیلینگ علاوه بر آنکه به نظافت و تمیزی نمای بیرونی خودرو توجه می‌شود به نظافت بخش‌های درونی ماشین ازجمله موتور نیز اهمیت داده می‌شود. بهتر است بدانید که در انجام این کار از تجهیزات حرفه‌ای و مخصوصی استفاده می‌گردد. نکته دیگری که در رابطه با دیتیلینگ ماشین لازم است به آن توجه کنید این است که علاوه بر نظافت موتور، پولیش و واکس بدنه نیز انجام می‌شود.

شاید با خواندن این جمله با خود فکر کنید که دیتیلینگ در واقع همان صافکاری و رنگ‌کاری خودرو است درحالی‌که این کارها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. برای داشتن خودرویی با ظاهری زیبا که از لحاظ قطعات داخلی نیز کمترین آسیبی در آن مشاهده نشود، توصیه می‌کنیم هر چند وقت یکبار به انجام دیتیلینگ ماشین اقدام نمایید.

چند هدف مهم از دیتیلینگ خودرو

همان‌طور که از مطالعه بخش قبلی متوجه شدید، دیتیلینگ خودرو ازجمله کارهای تخصصی و موردنیاز برای هر ماشینی محسوب می‌شود. برای آنکه به اهمیت فعالیت دیتیلینگ پی ببرید لازم است با اهداف مهم انجام این کار آشنا شوید. در زیر به معرفی 5 مورد از مهم‌ترین این اهداف پرداخته شده است:

 • با انجام این کار می‌توان تمامی خراش‌های کوچک و هولوگرامی موجود بر روی خودرو را از بین برد.
 • در نظافت خودرو از دو جهت وقت و هزینه صرفه‌جویی می‌شود.
 • رنگ بدنه خودرو ترمیم و حتی بهبود می‌یابد.
 • با دیتیلینگ می‌توان جرم‌های موجود در صندلی‌ها و دیگر قسمت‌های خودرو را از بین برد.
 • عمر مفید قطعات داخلی و خارجی ماشین افزایش می‌یابد.

آشنایی با تفاوت‌های میان دیتیلینگ خودرو و شستشوی خودرو

آشنایی با تفاوت‌های میان دیتیلینگ خودرو و شستشوی خودرو

در بخش ابتدایی از این مطلب نیز اشاره کردیم که دیتیلینگ خودرو با شستن خودرو تفاوت‌هایی دارد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این باره از شما دعوت می‌کنیم تا مطالعه موارد زیر را که به‌عنوان تفاوت‌های مهم میان دیتیلینگ و شستشوی خودرو مطرح شده‌اند را از دست ندهید.

 • همان‌طور که می‌دانید، در شستشوی ماشین، فرایند مربوط به زدودن گردوخاک و لکه‌ها از روی سطوح خودرو به طور عمیق انجام نمی‌شود. در حالی که در فرایند دیتیلینگ این کار به شکل عمیق‌تر صورت می‌گیرد.
 • زمان شستشوی ماشین در مقایسه با زمان دیتیلینگ، بسیار کمتر است.
 • در انجام فرایند دیتیلینگ از تجهیزات و ابزارهای مخصوصی استفاده می‌شود.
 • دیتیلینگ ماشین در تعمیرگاه‌ خودروهای لوکس صورت می‌گیرد و برای انجام آن نمی‌توان به هر تعمیرگاهی مراجعه کرد.
 • دیتیلینگ خودرو را بایستی به افراد کاربلد و متخصص سپرد.

مزایای دیتیلینگ خودرو

تا به اینجا سعی کردیم تا شما را با مفهوم دیتیلینگ خودرو، تفاوت آن با شستشوی ماشین و اهداف انجام این کار آشنا سازیم. اکنون وقت آن رسیده است تا با شما درباره مزایای این کار گفتگو نماییم. قبلاً اشاره کردیم که بهتر است هر چند وقت یکبار به انجام فرایند دیتیلینگ اقدام کنید. با انجام این کار می‌توان به مزیت‌های مهمی برای کارکرد بهتر خودرو و قطعات داخلی آن دست یافت. در زیر به چند مورد از مهم‌ترین مزیت‌های این کار پرداخته شده است:

 • به دلیل استفاده از لایه‌های محافظ نانو سرامیک می‌توان بدنه خودرو را در مقابل خط و خش‌ها مقاوم کرد.
 • با انجام این کار تا مدت‌زمان طولانی نیازی به پولیش‌کاری و واکس نخواهید داشت.
 • بدنه خودرو را می‌توان در برابر آفتاب‌سوختگی مقاوم کرد.

صحبت پایانی

شاید با خود فکر کنید که دیتیلینگ جزء تعمیرات خودرو محسوب می‌شود. تعمیرات خودرو شامل مواردی مانند تعمی موتور، تعمیر برق خودرو، تعمیرات جلوبندی، عیب یابی کامل خودرو، تعمیر گیربکس و مواردی از این دست می شود. در حالی که با توجه به توضیحاتی که در این مقاله از تعمیرگاه خودرو­های لوکس ارائه شد، با انجام دیتیلینگ می‌توان کارکرد خودرو را بهبود بخشید. در انجام دیتیلینگ خودرو اهداف و مزیت‌های مختلفی نهفته است که در این مطلب سعی کردیم به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره نماییم. در پایان از شما دعوت می‌کنیم تا به مطالعه مقاله «نحوه پاک کردن لکه از روی رنگ بدنه خودرو» نیز بپردازید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه