لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

اصلی ترین علت یاتاقان زدن خودرو + نحوه رفع مشکل

اصلی ترین علت یاتاقان زدن خودرو + نحوه رفع مشکل
آنچه در این مقاله می‌خوانید

یاتاقان نام قطعه‌ای در موتور است که بین میل لنگ و دسته پیستون قرار می‌گیرد. از آنجایی که این قطعات به صورت چرخشی با یکدیگر درگیر هستند، یاتاقان بین آنها قرار می‌گیرد تا از اصطکاک میان آنها جلوگیری کند. از طرفی اگر دمای یاتاقان بیش از حد بالا رود دیگر قادر به جلوگیری از اصطکاک بین قطعات نخواهد بود و در این زمان است که به اصطلاح خودرو یاتاقان می‌زند.

یاتاقان زدن خودرو گاهی ممکن است به خرابی موتور منجر شود! در ادامه علل یاتاقان زدن خودرو (Car bearing) را بررسی می‌کنیم و راهکار های مؤثری برای آن ارائه می‌دهیم.

یاتاقان زدن خودرو چیست ؟

زمانی که یاتاقان به هر دلیلی به میل لنگ بچسبد یا از آن فاصله زیادی بگیرد، لایه روغن دیگر نمی‌تواند به درستی فضای خالی میان این دو را پر کند؛ در این حالت است که یاتاقان زدن خودرو به عنوان یک مشکل بالقوه در خودرو پدیدار می‌شود. چسبیدن یاتاقان به میل لنگ باعث می‌شود تا حرکت موتور (دوران میل لنگ) سنگین شده و منجر به از کار افتادن پیشرانه شود. اگر یاتاقان‌ها به علت خوردگی و سایش بیش‌ازحد نازک شوند، میل لنگ نیز دچار لرزش می‌شود، چرا که لقی استاندارد آن از بین رفته است.

از کجا بفهمیم ماشین یاتاقان زده ؟

علائم یاتاقان زدن خودرو را می‌توان طبق موارد زیر دسته‌بندی کرد:

  • شنیدن صدای “تق تق” یا “لق لق” موتور در زمان گاز دادن یا شتاب گرفتن
  • قفل شدن موتور و روشن نشدن آن
  • روشن شدن چراغ چک روغن
  • کاهش قدرت موتور

یاتاقان زدن خودرو چیست ؟

دلایل یاتاقان زدن خودرو

عوامل متعددی می‌توانند باعث ایجاد خرابی در یاتاقان‌ها شوند. در ادامه این مطلب به 6 علت رایج یاتاقان زدن خودرو که در موارد زیادی گزارش شده است می‌پردازیم.

روغن موتور بی‌کیفیت و نامرغوب

استفاده از روغن‌موتور بی‌کیفیت یا تعویض دیرهنگام آن از جمله عواملی هستند که به خرابی یاتاقان‌ها منجر می‌شوند. توجه داشته باشید که حتی یک روغن موتور باکیفیت هم عمر مشخصی دارد و اگر تعویض آن به تأخیر بیفتد، بی‌شک به دنبال آن قطعات داخلی موتور دچار جرم‌گرفتگی خواهند شد. این جرم‌ها با ورود به مجاری روغن به مانعی برای فرآیند روغن‌کاری تبدیل خواهند شد و طبیعتاً چنین مشکلی یاتاقان‌ها را در شرایط اصطکاک قرار می‌دهد.

افزایش دمای موتور

افزایش دمای پیشرانه که معمولاً به علت خرابی سیستم خنک کاری رخ می‌دهد، عاملی است که باعث انبساط میل لنگ می‌شود. این مشکل لقی بین یاتاقان و میل لنگ را کاهش داده و در نتیجه منجر به یاتاقان زدن خودرو می‌شود. همچنین افزایش شدید دمای موتور باعث از بین رفتن ویسکوزیته روغن و شل شدن آن نیز می‌شود؛ این امر نیز به‌طور حتم معضل یاتاقان زدن خودرو را به دنبال خواهد داشت.

خرابی اویل پمپ (پمپ روغن)

فرآیند روغن‌کاری برای به نمایش گذاشتن بهترین کارکرد خود به عملکرد مداوم و صحیح پمپ روغن وابسته است. تعویض دیرهنگام روغن‌موتور یا استفاده از مدل های بی‌کیفیت، باعث رسوب براده های آهن – حاصل از اصطکاک – در کف کارتال روغن می‌شود. این رسوبات با ورود به پمپ روغن یا فیلتر آن باعث ایجاد اختلال در فرآیند روغن‌کاری می‌شوند و زمانی که روغن مناسب و شفافی به داخل خودرو وارد نشود، به مرور شاهد یاتاقان زدن خودرو خواهیم بود. به‌طور خلاصه جرم‌گرفتگی مسیر پمپ روغن یا مسیر های انتقال روغن، منجر به عدم روغن‌کاری صحیح یاتاقان‌ها و در نتیجه خرابی آنها می‌شود.

دلایل یاتاقان زدن خودرو

کثیفی فیلتر روغن

کثیفی فیلتر روغن یا کهنگی روغن موتور، هر دو عامل می‌توانند باعث یاتاقان زدن خودرو شوند. با پر شدن سوپاپ فیلتر روغن، براده های فلزی موتور به یاتاقان‌ها می‌رسند و بعد از ایجاد خط و خش بر روی آنها، یاتاقان‌ها به دفرمگی دچار می‌شوند. همچنین گرفتگی توری پمپ باعث کاهش فشار روغن و پخش صحیح آن در موتور می‌شود. نرسیدن روغن به قطعات نیز یک علت رایج در یاتاقان زدن خودرو به شمار می‌رود.

از دیگر عوامل یاتاقان ماشین

به غیر از مواردی که تا اینجای مطلب به آنها اشاره داشتیم، عوامل دیگری مثل بدون آب ماندن موتور یا رانندگی غیرمعمول نیز می‌توانند باعث یاتاقان زدن خودرو (Car bearing) شوند. بدون آب ماندن موتور که گاهی به علت نشت آب از رادیاتور و شلنگ‌ها رخ می‌دهد، در برخی موارد باعث یاتاقان زدن خودرو می‌شود. همچنین رانندگی با سرعت بالا – به نحوی که دور موتور به محدوده قرمز نزدیک شود – برای قطعاتی همچون یاتاقان‌ها بسیار مضر است.

برای تعمیر موتور خودرو انتخاب تعمیرگاهی معتبر و مطمئن اهمیت بالایی دارد، چراکه موتور قلب خودرو محسوب می‌شود. کارشناسان و مهندسان باتجربه در تعمیرگاه تخصصی سورنا صفر تا صد خدمات تعمیر موتور و کارشناسی خودرو را با تجهیزات پیشرفته ارائه می‌دهند.

هزینه یاتاقان زدن ماشین

یاتاقان‌ها قطعاتی هستند که در انواع خودروها استفاده می‌شوند و به همین دلیل بسته به نوع ماشین دارای قیمت های متفاوتی می‌باشند. همچنین برند آن نیز تاثیر بسزایی در هزینه های نهایی بجا خواهد گذاشت. شما می‌توانید در همین لحظه با کارشناسان «تعمیرگاه تخصصی سورنا» تماس حاصل کنید و از مشاوره رایگان در این خصوص بهره‌مند شوید.

سخن پایانی

تعمیرگاه تخصصی سورنا ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه انواع خودروهای بی ام و، پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازاراتی و ولو می‌باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه