لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

اقدامات حیاتی هنگام ترمز بریدن ماشین ! (۷ اقدام ضروری)

ترمز بریدن ماشین
اقدامات حیاتی هنگام ترمز بریدن ماشین ! (۷ اقدام ضروری)
آنچه در این مقاله می‌خوانید

ترمز بریدن ماشین (Car braking) اتفاق هولناکی است که ممکن است تنها یک بار در طول زندگی با آن رو به رو شوید، با این حال بهتر است پیشاپیش برای چنین واقعه‌ای آماده باشید و با اطلاع از دستورالعمل‌های موجود، بهترین اقدامات لازم را در این شرایط صورت دهید. برای اطلاع از نحوه جلوگیری از بروز حادثه در صورت ترمز بریدن ماشین، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

اقدامات ضروری در صورت ترمز بریدن ماشین

ابتدا باید بدانیم که ترمز بریدن ماشین در دو حالت ترمز خالی و ترمز پر اتفاق می‌افتد. ترمز خالی حالتی است که فشردن پدال گاز انجام شدنی است اما هیچ تاثیری در توقف خودرو نخواهد داشت، اما از طرفی ترمز پر حالتی است که پدال به محکمی در جای خود قرار گرفته است و حتی به سمت پایین نیز حرکت نمی‌کند. در ادامه به ترتیب اقداماتی که در هنگام ترمز بریدن ماشین باید به آنها توجه کنیم را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ترمز بریدن ماشین چه دلایلی دارد؟

  • خرابی پمپ ترمز و یا صاف شدن لنت‌ها
  • داغ شدن بیش از حد ترمزها
  • بروز ایراد در سیلندرها
  • حجم کم‌روغن موتور
  • نشتی روغن ترمز
  • روغن ترمز فاسد

ترمز بریدن ماشین چه دلایلی دارد؟

اقدامات حیاتی بعد از ترمز بریدن ماشین

1-نفس عمیق بکشید

در صورت امکان سعی کنید چند نفس عمیق بکشید تا بتوانید با حفظ حداقل کمی خونسردی اقدامات بعدی را صورت دهید. همچنین هشدار های قبل از ترمز بریدن ماشین را نیز جدی بگیرید! در خیلی از موارد قبل از بروز این مشکل، علائمی مثل دیر ترمز گرفتن مکرر خودرو یا صدای جیرجیر در ترمزها دیده شده است.

2-کاربرد سیستم ترمز دو گانه

گاهی ممکن است هنوز کمی قدرت توقف در خودرو وجود داشته باشد. خصوصا اگر وسیله نقلیه شما دارای یک سیستم ترمز دو گانه است، هر چند که این آپشن معمولا در خودرو های کلاسیک وجود ندارد. این نوع سیستم ترمز جلو و عقب را به‌طور مستقل کنترل می‌کند، از همین روی باید هر دو نیمه سیستم از کار بیفتند تا قدرت ترمز در خودرو از بین برود. بنابراین سعی کنید کمی فشار قوی و مداوم به پدال ترمز وارد کنید تا ببینید آیا امکان کاهش سرعت وجود دارد یا خیر.

3-ترمز دستی

آپشن ترمز اضطراری یا همان ترمز دستی تا به امروز جان هزاران سرنشین را حفظ نموده است. اگر سیستم ترمز اصلی شما از کار افتد، بهترین گزینه پیش رو این است که از آپشن ترمز اضطراری استفاده کنید. سیستم ترمز اضطراری به طور مجزا از ترمز اصلی و هیدرولیک تعبیه شده و می‌تواند در توقف وسیله نقلیه کارساز باشد.

4-دنده را یکی کم کنید

در صورت ترمز بریدن ماشین (Car braking) پای خود را از پدال گاز دور نگه دارید و دنده را پایین آورید. به این ترتیب موتور خودرو می‌تواند به کاهش سرعت کمک کند. اگر گیربکس اتوماتیک دارید، می‌توانید با برداشتن پا از روی پدال گاز، دنده را به دنده های پایین‌تر کاهش دهید.

5-از جاده خارج شوید

بعد از کاهش سرعت خودرو باید سعی کنید تا ماشین را از جاده خارج کنید تا احتمال تصادف به حداقل برسد. اگر در بزرگراه یا جاده هستید، ابتدا بر روی رساندن خودرو به لاین سمت راست تمرکز کنید، در این زمان شما می‌توانید از اصطکاک جاده استفاده کنید؛ برای مثال با راندن بر روی حاشیه جاده می‌توان سرعت خودرو را کم نمود. در این بین استفاده از چراغ راهنما را فراموش نکنید. بعد از اینکه وارد لاین شدید چراغ های خطر را روشن کنید و همچنین از چراغ‌ها و بوق خودرو برای هشدار دادن به دیگران رانندگان استفاده نمایید.

6- شانه خاکی و موانع طبیعی را فراموش نکنید

شما می‌توانید با خروج از آسفالت و حرکت به سمت شانه خاکی اصطکاک چرخ‌ها با سطح زمین را بیشتر کنید تا احتمال توقف خودرو افزایش یابد. در این زمان باید مراقب برخی موانع شدید مثل بلندی های خاص باشید. اما از طرفی می‌توانید از برخی موانع طبیعی نظیر درختچه های کوچک و بوته‌ها برای کاهش سرعت خودرو استفاده کنید.

«استفاده از برخی موانع مصنوعی مثل بشکه های آب یا شن انتخاب های خوبی برای کاهش سرعت به شمار می‌روند. همچنین می‌توان از جدول های کناره جاده برای سایش کناره لاستیک‌ها و در نتیجه کاهش سرعت استفاده کرد.»

اگر هنگام ترمز بریدن ماشین در جاده های کوهستانی بودید ابتدا سعی کنید به سمت دره حرکت نکنید و دوم اینکه از دیواره های کوه یا تپه های اطراف برای توقف خودرو استفاده کنید. مسلما انجام چنین کاری ریسک بالایی دارد، اما اگر گزینه های دیگر جوابگو نبودند، شاید این عمل تنها گزینه پیش رو باشد.

7-تصادف کنترل شده!

آخرین گزینه پیش رو می‌تواند استفاده از خودرو های دیگر جهت ایجاد یک تصادف کنترل شده باشد. بی‎شک این امر به هیچ عنوان ایمن و عاقلانه نیست، اما ممکن است آخرین گزینه ممکن باشد. در این زمان می‌توانید از خودرو هایی که از سرعت مشابهی با شما برخوردارند استفاده کنید. با هدایت خودرو به پشت آنها یک تصادف ترجیحا آرام با خودروی مقابل خود ایجاد کنید. در این زمان خودروی مقابل ترمز می‌گیرد و در نتیجه اتومبیل شما نیز متوقف می‌شود.

سخن پایانی

خودروهای لوکس اغلب، قطعات گران‌قیمتی دارند. با توجه به این موضوع اغلب هزینه نهایی تعمیرات آن‌ها از خودروهای معمولی بالاتر است. یکی از بهترین تعمیرگاه تخصصی خودروهای لوکس تعمیرگاه سورنا است این تعمیرگاه دارای تمامی خدمات خودروهای لوکس نظیر بنز و BMW است. همچنین تعرفه بسیار مناسب و منصفانه‌ای برای تعمیر خودرو شما ارائه می‌دهد. رضایت مشتریان عزیز در تمامی این سال‌ها خود گواه این موضوع می‌باشد.

هزینه تمام خدمات تعمیرات خودرو توسط تیم سورنا بسیار مناسب بوده و به‌هیچ‌عنوان تاکنون مشتریان در رابطه با هزینه تعمیر مشکلی نداشته‌اند.  تعمیرگاه تخصصی سورنا ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه انواع خودروهای بی ام و، پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازاراتی و ولو می‌باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه