لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

بررسی کامل دلایل ریپ زدن ماشین +‌ موثرترین روش رفع مشکل

ریپ زدن ماشین
بررسی کامل دلایل ریپ زدن ماشین +‌ موثرترین روش رفع مشکل
آنچه در این مقاله می‌خوانید

ریپ زدن ماشین (Car Engine Noises) که در واقع به صداهای غیر عادی موتور گفته می‌شود نشان دهنده ایراد در موتور خودرو است و نیاز است به رفع این مشکل پرداخته شود. از آنجایی که این صداهای غیر عادی و ضربه زدن موتور می‌تواند دلایل مختلفی دلایل مختلفی داشته باشد ما در ادامه این دلایل را بررسی می‌کنیم و بهترین روش رفع مشکل را بیان خواهیم کرد.

ریپ زدن ماشین چیست ؟

از جمله اصطلاحاتی که در هنگام خرابی خودرو از آن استفاده می‌شود ریپ زدن ماشین است. در واقع هنگامی که ماشین لرزش‌ های غیرطبیعی دارد و صداهای ناهنجار تولید می‌کند اصطلاحاً گفته می‌شود که ماشین ریپ می‌زند. به طور کلی موتور ماشین همواره باید نرم و یکنواخت کار کند و چنانچه فعالیت موتور نامتوازن باشد مشکل ریب زدن ماشین به وجود می‌آید. چنانچه خودروی شما با این مشکل مواجه شد در کوتاه‌ترین زمان ممکن باید از تعمیرکاران متخصص کمک بگیرید تا از آسیب جدی به خودرو پیشگیری شود.

ریپ زدن ماشین چیست ؟

گرفتگی تنفس خودرو

دلایل مختلفی برای ریپ زدن ماشین وجود دارد که برای رفع این مشکل ابتدا باید عامل اصلی به درستی تشخیص داده شود. از جمله مهم‌ترین دلایلی که موجب ریب زدن ماشین می‌شود وجود ایراد در سامانه تنفسی خودرو است. چنانچه سیستم مکش هوا و تخلیه دود، کثیفی و گرفتگی داشته باشد موتور نمی‌تواند به نحو مطلوب هوای تمیز را به داخل بکشد و این امر موجب ریپ زدن خودرو خواهد شد. از طرفی وجود نشتی در سیستم مکش هوای موتور یا دریچه گاز نیز صداهای غیر عادی در موتور ایجاد می‌کند و مشکل ریپ زدن را به وجود می‌آورد.

ایراد در سیستم سوخت رسانی

از دیگر دلایلی که منجر به ریپ زدن خودرو می‌شود می‌توان به مشکل در سیستم سوخت رسانی خودرو اشاره کرد. چنانچه در قسمت‌هایی چون سوزن انژکتور، سامانه برق رسانی یا پمپ بنزین خودرو مشکلی به وجود آید موتور خودرو دچار ریپ زدن می‌شود. مثلاً چنانچه پمپ بنزین خودرو بنزین لازم جهت مصرف موتور را پمپاژ نکند موجب ریپ زدن خودرو می‌شود. پایین بودن کیفیت سوخت استفاده شده برای خودرو و آلودگی‌ها و رطوبت سوخت نیز موجب ریپ زدن خودرو می‌شود.

خراب بودن شمع خودرو

درست کار نکردن شمع خودرو به دلیل خرابی و کثیفی نیز جزو دلایل رایج ریپ زدن ماشین است. از آنجایی که شمع‌ها در محیط گرم هستند پس از مدتی کارایی خود را از دست می‌دهند و چنانچه تعویض نشوند مشکل ریپ زدن خودرو به وجود می‌آید.

دیگر دلایل ریپ زدن ماشین

  • معیوب بودن کویل و وایر خودرو
  • عدم تنظیم موتور
  • خرابی میل سوپاپ
  • ایراد در سیلندرها

ریپ زدن ماشین در شرایط مختلف

علاوه بر آنچه گفته شد چنانچه بخواهیم علل ریپ زدن ماشین در شرایط مختلف را مورد بررسی قرار دهیم لازم است بدانید یکی از این شرایط در هنگام رانندگی با دور آرام است که دلایل مختلفی دارد. از جمله این دلایل می‌توان به نشتی لوله‌ های مکش، تنظیم نبودن پیچ گاز و سوراخ بودن پیچ گاز اشاره کرد؛ و اما در خصوص علت ریپ زدن ماشین در سربالایی باید توجه کنید که چنانچه فیلتر سوپاپ خراب باشد یا در مسیر لوله‌ های هوا نشتی وجود داشته باشد خودرو شما در سربالایی خوب کار نخواهد کرد.

تنظیم نبودن اهرم گاز، عدم سوخت رسانی به محفظه احتراق، عدم تنظیم آوانس اتوماتیک جزو عوامل ریپ زدن ماشین در سربالایی است. ریپ زدن ماشین در اول صبح نیز به دلیل خراب بودن سنسور اکسیژن، خراب بودن واشر سرسیلندر، ایراد در کامپیوتر خودرو معیوب بودن وایرها و شمع‌ها است. چنانچه با مشکل ریپ زدن خودرو در زمان شتاب ‌گیری مواجه شدید در واقع اصلی ‌ترین علت افت فشار ریل سوخت است که نشان دهنده خرابی پمپ بنزین، ایراد رگالتور و خرابی وایرها است.

ریپ زدن ماشین در شرایط مختلف

رفع مشکل ریپ زدن خودرو

برای رفع مشکل ریپ زدن ماشین (Car Engine Noises)  نیاز به عیب ‌یابی کامل خودرو است. به طور کلی جهت این امر نیاز به وسایل و تخصص کافی است که تعمیرگاه‌ های متخصص به دلیل تجهیزات متنوع به راحتی می‌توانند مشکل را پیدا کنند. عیب یابی کامل خودرو جزو روش‌ هایی است که با استفاده از آن می‌توان از پرداخت هزینه‌های سنگین برای وسایل نقلیه پیشگیری کرد. در وقع امروزه در تعمیرگاه های تخصصی با دستگاه‌های پیشرفته تمامی بخش‌های خودرو را مورد بررسی قرار می‌دهند تا ایراد اصلی را راحت‌تر پیدا کنند. حال به طور کلی راه کارهایی که برای مشکل ریپ زدن ماشین پیشنهاد می‌شود عبارتند از:

  • تعویض شمع‌ها
  • شستشوی انژکتور
  • چک کردن باک بنزین
  • اطمینان از تنظیم بودن موتور

سخن پایانی

از جمله مشکلاتی که برای ماشین‌ها به وجود می‌آید مشکل ریپ زدن ماشین است که دلایل مختلفی دارد. به طور کلی بهترین روش جهت رفع این مشکل مراجعه به تعمیرگاه های تخصصی است تا با عیب یابی کامل خودرو اقدام به رفع این مشکل نمایند. جهت این امر خوب است بدانید تعمیرگاه تخصصی سورنا ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تعمیر انواع خودروهای بی ‌ام‌ و، پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازراتی و ولوو می‌باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه