لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

۱۰ عامل روغن ریزی خودرو + رفع فوری مشکل روغن ریزی

روغن ریزی خودرو
۱۰ عامل روغن ریزی خودرو + رفع فوری مشکل روغن ریزی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

یکی از مشکلاتی که در خودروها به وجود می‌آید روغن ریزی خودرو (Car engine oil leak) است. به طور کلی عوامل مختلفی وجود دارد که منجر به روغن ریزی ماشین می‌شود. حال برای تشخیص این دلایل و رفع فوری آن بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

بررسی مهمترین علت روغن ریزی خودرو

یکی از مشکلات شایع که در زمان سوار شدن خودرو ممکن است با آن مواجه شوید، وجود لکه‌ های روغن بر روی زمین است که نشان می‌دهد ماشین مشکل روغن ‌ریزی دارد. هنگامی که موتور کار می‌کند روغن موتور با فشار بالا منتقل می‌شود و چنانچه سوراخی وجود داشته باشد روغن از آن خارج خواهد شد و شما با مشکل کم کردن روغن موتور مواجه خواهید شد.

در این زمان لازم است نوع مشکل سریعاً مشخص شود. در این بین باید بدانید یکی از مهمترین دلایل روغن ریزی خودرو، افزایش طول عمر خودرو است زیرا در این صورت قطعات خود پوسیده شده و ممکن است دچار ترک خوردگی شود که این امر موجب روغن ریزی می‌شود. هرگونه سوراخی یا عدم آب‌ بندی درست ممکن است موجب نشت روغن شود. در این صورت حجم روغن موتور کم می‌شود و مشکلات بسیار اساسی برای موتور خودرو رخ خواهد داد‌. روغن ریزی خودرو ممکن است از قسمت‌هایی چون واشرها، مخازن روغن یا لوله‌های انتقال دهنده روغن باشد که برای تشخیص این مشکل باید محل نشت روغن تشخیص داده شود.

بررسی مهمترین علت روغن ریزی خودرو

۱۰ علت روغن ریزی خودرو

  1. خراب بودن کاسه نمد گیربکس
  2. وجود مشکل در مخزن و فشنگی هیدرولیک
  3. ایراد در پمپ ترمز و مخزن سیلندر ترمز چرخ‌ های عقب خودرو
  4. سوراخ شدن کارتل
  5. خرابی میله تعویض دنده
  6. خرابی پلوس
  7. خراب بودن مخزن هیدرولیک فرمان
  8. ایراد در واشر آب‌ بندی کارتل
  9. عدم تعویض مرتب روغن گیربکس
  10. پاره شدن واشرهای مهروموم کننده

تشخیص روغن ریزی خودرو

از آنجایی که برای رفع روغن ریزی خودرو مهمترین نکته تشخیص روغن ریزی است می‌توان گفت ساده‌ ترین راه جهت این امر اندازه‌گیری میزان مصرف روغن با استفاده از میله است. چنانچه روغن زیر علامت روی میله باشد نشان دهنده پایین بودن سطح روغن است. همچنین وجود لکه روغن بر روی زمین یا پارکینگ پس از پارک خودرو نشان دهنده روغن ریزی خودرو است. چنانچه از کاپوت خودرو دود آبی خارج شود نیز نشان می‌دهد که روغن موتور به داخل خودرو نشت می‌کند و در نهایت بهترین روش جهت تشخیص روغن ریزی خودرو، باز کردن سینی زیر خودرو است که جهت این امر باید به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

رفع فوری روغن ریزی

پس از اینکه روغن ریزی خودرو (Car engine oil leak) را تشخیص دادید لازم است به صورت حرفه‌ای محل نشت روغن بررسی شود. مثلاً باید دقت کنید که نشت روغن از کدام نقطه خودرو است. برای این امر می‌توانید خودرو را به کارواش برده تا تمامی قطعات خودرو که در محدوده روغن ریزی قرار دارد کاملاً شستشو داده شود و پس از این مسیر عبور روغن به خوبی بر روی بدنه ظاهر خواهد شد و شما می‌توانید رد مستقیم روغن را بگیرید تا به قطعه خراب برسید و در نهایت باید سریعاً به تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید.

رفع فوری روغن ریزی

روش های پیشگیری

برای اینکه با مشکل روغن ریزی خودرو مواجه نشوید پیشنهاد می‌شود از روغن‌های باکیفیت استفاده کنید زیرا روغن‌ های بی‌کیفیت و نامرغوب موجب آسیب به قطعات خودرو شده و در نهایت منجر به نشت روغن می‌گردد. همچنین افرادی که تجربه کافی ندارند برای باز کردن قطعات خودرو مثلاً تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروهای لوکس لازم است که از افراد متخصص کمک بگیرند تا خودرو دچار نشتی روغن نشود. فشار بیش از حد به موتور خودرو نیز باعث سوختن واشرهای خودرو خواهد شد و در نهایت موجب می‌شود خودرو به روغن ریزی بیفتد.

خطرات روغن ریزی خودرو

علاوه بر اینکه روغن ریزی خودرو می‌تواند خطرات ایمنی زیادی برای خودرو داشته باشد و حتی موجب آتش سوزی خودرو شود مشکل آلودگی‌ های زیست محیطی نیز به وجود می‌آورد. به طوری که ریختن روغن موتور در خیابان‌ها و جاده‌ها و مخلوط آن با آب باران موجب می‌شود این آلاینده‌ها وارد رودخانه‌ها و دریاچه‌ها شود و در نهایت خطر زیست محیطی بزرگی را به همراه دارد. همچنین نشت روغن، به سیستم گرمایش و تهویه مطبوع خودرو آسیب جدی وارد می‌کند.

سخن پایانی

روغن ریزی خودرو جزو مشکلاتی است که به دلیل عوامل مختلف ممکن است روی دهد. از آنجایی که این مشکل خطرات جدی برای خودرو و سرنشینان و همچنین محیط زیست دارد نیاز به رفع فوری آن است. حال چنانچه شما هم بخواهید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید خوب است بدانید تعمیرگاه تخصصی سورنا ارائه دهنده بهترین و باکیفیت‌ ترین خدمات در زمینه تعمیر انواع خودروهای بی ‌ام‌ و، پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازراتی و ولوو می‌باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه