لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

۱۰ علت خرابی بخاری ماشین + تعمیر بخاری ماشین با کمترین هزینه

خرابی بخاری ماشین
۱۰ علت خرابی بخاری ماشین + تعمیر بخاری ماشین با کمترین هزینه
آنچه در این مقاله می‌خوانید

گاهی خرابی بخاری ماشین (Car heater failure) و سیستم گرمایشی به یک مشکل چالش‌برانگیز در روز های سرد تبدیل می‌شود. خصوصاً حالا که چیزی تا شروع فصول سرد باقی نمانده، بهتر است توجه ویژه‌ای به این مورد نشان دهید. در ادامه این مطلب قصد داریم علل خرابی بخاری ماشین را با هم بررسی کنیم و با نحوه تعمیر آن آشنا شویم.

نحوه کارکرد بخاری خودرو

بخاری خودرو برای گرم کردن اتاق ماشین از گرمای آب موتور استفاده می‌کند، گرمایی که اگر استفاده نشود از بین می‌رود. به عبارتی سیستم گرمایشی اتومبیل – برخلاف کولر که نیروی خود را مستقیماً از موتور دریافت می‌کند – انرژی خود را از حرارت تولید شده توسط پیشرانه به دست می‌آورد.

فرآیند احتراق سوخت در پیشرانه به آزادسازی میزان زیادی از حرارت منجر می‌شود و این گرما پس از جذب شدن توسط مایع خنک‌کننده از رادیاتور گذر می‌کند تا از حرارت موتور کاسته شود. آب موتور یا مایع خنک کننده علاوه بر عبور از رادیاتور، در سر راه خود از یک رادیاتور کوچک‌تر به نام رادیاتور بخاری نیز عبور می‌کند. بدنه رادیاتور بخاری پس از جذب گرمای مایع خنک کننده، این گرما را به وسیله فن دمنده‌ای که انرژی آن توسط باتری تامین می‌شود به داخل اتاق می‌فرستند و به این شکل شاهد افزایش دمای اتاقک خواهیم بود.

بخاری خودرو از چه اجزایی تشکیل میشود؟

  • شیر قطع و وصل ورودی و خروجی آب از رادیاتور
  • اهرم‌بندی دریچه‌های تقسیم هوا
  • دریچه تقسیم هوا یا دمپر
  • بوستر بخاری
  • رادیاتور

نحوه کارکرد بخاری خودرو

چگونه بخاری ماشین را روشن کنیم ؟

برای روشن کردن بخاری خودرو کافی است درجه‌ای که به صورت دستی قرار داده شده است را به سمت رنگ قرمز بکشانید و سپس درجه باد گرم را با دیگر اهرم تعبیه شده مشخص کنید. شایان ذکر است که در برخی از خودرو های جدید درجه تنظیم حرارت به صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد. دقت داشته باشید که دکمه A/C برای کولر است، بنابراین از خاموش بودن آن مطمئن شوید.

علت خرابی بخاری ماشین

پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع فصل سرما از سلامت بخاری ماشین خود اطمینان حاصل کنید تا علاوه بر ایجاد فضای گرم، از بخار کردن شیشه های خودرو در هنگام رانندگی نیز جلوگیری شود. در تعمیرگاه تخصصی سورنا، صفر تا صد خدمات عیب یابی کامل خودرو های لوکس و خارجی با تجهیزات پیشرفته و کاملا تضمینی ارائه می‌شود. شما می‌توانید برای چکاپ کامل ماشین‌تان با خیال آسوده به مهندسان وکارشناسان سورنا مراجعه کنید.  در ادامه این مطلب به بررسی رایج‌ترین علل خرابی بخاری ماشین می‌پردازیم.

1-گرفتگی رادیاتور بخاری خودرو

اگر مایع خنک کننده دچار کمبود ماده ضد یخ باشد، به مرور رسوبات موتور وارد مجراها و لوله های رادیاتور بخاری شده و در مسیر عبور آب داغ از میان آن گرفتگی ایجاد می‌کند. از همین روی به علت کاهش شدت یا عدم جریان آب داغ، رادیاتور بخاری هم قادر به فراهم ساختن گرمای لازم برای افزایش دمای هوای دمیده شده به داخل اتاق نخواهد بود. با اضافه کردن مقدار مناسبی از ماده ضد یخ به آب موتور، از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید.

2-خراب شدن ترموستات

زمانی که ترموستات خودرو که یک قطعه مکانیکی است به درستی کار نکند، آب موتور گرم نمی‌شود و در نتیجه هوای گرمی در بخاری نیز وجود نخواهد داشت. ترموستات دارای نوعی سوپاپ حساس به دما است که عبور جریان آب داغ از موتور به سمت رادیاتور خودرو را امکان‌پذیر می‌سازد. گاهی خرابی ترموستات برابر با خرابی بخاری ماشین می‌باشد.

3- کمبود مایع خنک کننده

اگر درون پیشرانه به قدر کافی از مایعات خنک کننده یا ضد یخ ماشین پر نشده باشد، گرمای کمتری عاید رادیاتور بخاری خواهد شد. پیشنهاد کارشناسان ما این است که همیشه از وجود حداقل میزان لازم از آب مخلوط با ضد یخ در رادیاتور و پیشرانه ماشین اطمینان حاصل کنید. کمبود مایع خنک کننده یکی دیگر از دلایل خرابی بخاری ماشین در نظر گرفته می‌شود؛ هر چند این مشکل معمولا به سادگی قابل حل شدن است.

علت کار نکردن بخاری ماشین

4-عملکرد ناقص واتر پمپ

واتر پمپ انرژی لازم جهت به گردش درآمدن آب در پیشرانه و رادیاتورها را فراهم می‌سازد. وجود هر نوع اختلال در عملکرد این قطعه، باعث کاهش شدید حرکت جریان آب داغ به محفظه موتور و رادیاتور می‌شود و در پی آن خرابی بخاری ماشین را به دنبال دارد.

5-خرابی فن دمنده

از کار افتادن فن بخاری یکی دیگر از دلایل رایج خرابی بخاری ماشین (Car heater failure)  محسوب می‌شود. به‌طور دقیق‌تر در این حالت مشکلی در ورودی آب داغ به سیستم وجود ندارد، بلکه خرابی فن دمنده باعث می‌شود تا گرمای کافی به اتاق نرسد. در چنین وضعیتی باید از کمک یک متخصص باتجربه استفاده کنید، چرا که باز و بسته کردن فن بخاری نیازمند دانش فنی و تجربه عملی می‌باشد.

6-کثیف بودن فیلترها

اگر دمای بخاری را تا انتها زیاد کرده‌اید اما همچنان با مشکل کمبود هوای گرم روبه‌رو هستید، احتمال می‌رود که با مشکل کثیفی فیلترهای ماشین رو به رو شده باشید. گذشته از این گاهی عدم کارکرد صحیح در های ترکیبی در بخش داخلی سیستم تهویه به خرابی بخاری ماشین منجر می‌شود.

سخن پایانی

تعمیرگاه تخصصی سورنا ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه انواع خودروهای بی ام و، پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازاراتی و ولو می‌باشد.

https://sorenaauto.com/

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه