لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

بررسی صفر تا صد دلایل خرابی شمع خودرو

خرابی شمع خودرو
بررسی صفر تا صد دلایل خرابی شمع خودرو
آنچه در این مقاله می‌خوانید

شمع یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو است که با اهدافی مثل جلوگیری از مصرف بی‌رویه سوخت یا ناقص سوختن بنزین (به طور معمول بر روی سرسیلندر خودرو) استفاده می‌شود. اما از طرفی زمانی اگر با خرابی شمع خودرو (Car spark plug failure) مواجهه شویم، مشکلات زیادی را با خود به دنبال می‌آورد.

شمع خودرو چیست؟

در میان هزاران قطعه ریز و درشت مکانیکی و الکترونیکی موجود در خودرو، شمع خودرو نیز یکی از قطعات مهم و کاربردی این لیست است که وظیفه جرقه‌زنی در داخل سیلندر و عمل مشتعل کردن ترکیب سوخت و هوای فشرده شده در داخل سیلندر را بر عهده دارد. از طرفی خرابی شمع، اشتعال سوخت داخل سیلندر را دچار مشکل می‌کند و در مجموع کارکرد موتور خودرو را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. خرابی این قطعه مشکلاتی مثل افزایش مصرف سوخت، کاهش شتاب خودرو، کارکرد نامنظم خودرو و… را به دنبال دارد.

شمع خودرو چیست؟

دلایل خرابی شمع خودرو

قبل از بررسی خرابی شمع خودرو باید به این نکته اشاره داشت که شمع خودرو یک قطعه مصرفی است که پس از مدتی نیاز به تعویض دارد. هر باری که جرقه‌ای توسط شمع ایجاد می‌شود، این قطعه مقداری از الکترود خود را از دست می‌دهد، در نتیجه به مرور فرسوده می‌شود و زمان تعویض آن فرا می‌رسد. با این حال عواملی وجود دارد که زمان خرابی این قطعه را جلو می‌اندازند، برای مثال می‌توان به دلایل زیر اشاره داشت:

  • بالا بودن حرارت خودرو: زمانی که موتور خودرو خیلی داغ می‌کند، طول عمر شمع با سرعت بیشتری به پایان خود می‌رسد. هر چند که کیفیت شمع نیز در این خصوص بسیار حائز اهمیت است.
  • نشتی روغن در موتور: نشت روغن در موتور باعث می‌شود که الکتریسیته به خوبی جریان پیدا نکند و در نتیجه موتور نیز به خوبی روشن نشود.
  • آلودگی قطعات خودرو به وسیله کربن: جالب است که بدانید استفاده از فیلتر هوای غیراستاندارد یکی از عواملی است که باعث می‌شود میزان کربن در اتومبیل افزایش یابد و خرابی زودرس شمع نیز به دنبال آن رخ دهد.

ما به شما پیشنهاد میکنیم جهت پیدا کردن مشکل اصلی خرابی شمع خودرو و عیب یابی کامل خودرو حتما به یک تعمیرگاه تخصصی ماشین مراجعه کنید. تعمیرگاه سورنا در غرب تهران می تواند گزینه ای برای تعمیر و عیب یابی ماشین های لوکس شما باشد.

دلایل خرابی شمع خودرو

علائم خرابی شمع خودرو

بنزینی که امروزه در اختیار ماست دچار ناخالصی است و در زمان برخورد با سطح چینی شمع، رنگ آن را به سیاه تغییر می‌دهد. شمعی که سطح چینی آن سیاه شده باشد نسبتاً یک قطعه ناکارآمد به شمار می‌رود. همچنین اگر سطح چینی شمع دارای ترک‌خوردگی باشد، می‌توان از آن به عنوان نشانه‌ای جهت تعویض این قطعه خاص استفاده کرد.

سخن پایانی

تعمیرگاه تخصصی سورنا ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه انواع خودرو های بی ام و، پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازراتی و ولوو می‌باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه