لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

بررسی تخصصی علت خرابی رله دوبل در خودرو های مختلف

علت خرابی رله دوبل
بررسی تخصصی علت خرابی رله دوبل در خودرو های مختلف
آنچه در این مقاله می‌خوانید

رله دوبل یکی از قطعات الکتریکی خودرو های انژکتوری است که وظیفه تامین ولتاژ برق مورد نیاز برای ECU یا همان کامپیوتر خودرو را در کنار سیستم سوخت‌رسانی بر عهده دارد. جهت آشنایی بیشتر با این قطعه مهم و آشنایی با علت خرابی رله دوبل (Cause of double relay failure) آن با ما همراه باشید.

رله دوبل چیست؟

رله دوبل قسمتی از قطعات الکتریکی خودرو های انژکتوری را تشکیل می‌دهد؛ این قطعه از کانکتور ۱۵راهه و دو عدد رله مجزا تشکیل می‌شود. این قطعه وظیفه برق‌رسانی به قطعات مختلفی مثل سنسور موقعیت میل سوپاپ، سنسور سرعت خودرو، ایسیو، شیر برقی کنیستر، پمپ بنزین، دریچه گاز و… را برعهده دارد. تمامی قطعاتی که نام بردیم از جمله مهم‌ترین قطعات الکتریکی موجود در خودرو هستند و عدم کارکرد هر یک از آنها نیاز به تعمیرات خودرو می‌باشد چون به خاموشی یا درست کار نکردن خودرو منتهی می‌شود.

رله دوبل چیست؟

نشانه‌ های خرابی رله دوبل خودرو

روشن نشدن خودرو اصلی‌ترین نشانه خرابی رله دوبل است، خصوصا اگر در هنگام چرخاندن سوئیچ چراغ چک خودرو روشن نشود. از دیگر نشانه ‌های خرابی رله دوبل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • با چرخاندن سوئیچ صدای پمپ بنزین شنیده نمی‌شود.
  • خودرو استارت می‌خورد اما روشن نمی‌شود.
  • با استارت زدن جرقه سر شمع نمی‌آید.

ما به شما پیشنهاد میکنیم جهت پیدا کردن مشکل اصلی و عیب یابی کامل خودرو حتما به یک تعمیرگاه تخصصی ماشین مراجعه کنید. تعمیرگاه سورنا در غرب تهران می تواند گزینه ای برای تعمیر و عیب یابی ماشین های لوکس شما باشد.

علت خرابی رله دوبل در خودرو های مختلف

دلایل مختلفی مثل بروز اتصال در باطری یا باطری خالی، خرابی دینام، مسدود شدن فیلتر بنزین، خرابی استارت یا حتی خرابی شمع و کویل ممکن است در نهایت به خرابی یا سوختن رله دوبل منجر شوند. علت خرابی رله دوبل (Cause of double relay failure) نیز ممکن است مشکلات زیادی را برای شما ایجاد کند چرا که این قطعه برق قطعات مختلفی را تامین می‌کند.

در برخی موارد ممکن است مسیر سیم‌کشی برخی از قطعات مرتبط با رله دوبل دچار اشکال شده باشد و در این حالت جریان یا آمپر بسیار بالایی را از رله دوبل عبور دهد؛ همین جریان حرارت زیادی را به این قطعه تحمیل می‌کند که در نهایت به سوختگی آن منجر می‌شود. همچنین عدم عملکرد صحیح بوبین ها نیز یکی دیگر از دلایل خرابی رله دوبل است. گذشته از این‌ها آب‌خوردگی یا شکستگی این قطعه نیز از جمله دلایل سوختن آن به شمار می‌رود.

نشانه‌ های خرابی رله دوبل خودرو

روش‌ های تست رله دوبل

در زمان مواجهه با هر یک از علائم خرابی رله دوبل، معمولاً مکانیک از طریق یکی از روش های زیر جهت تست و عیب‌یابی دقیق این قطعه اقدام می‌کند:

  • تست با دستگاه دیاگ
  • تست ولتاژی
  • تست اهمی

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل در رابطه با علت خرابی رله دوبل بحث کردیم. چنانچه خودرو شما با خرابی رله دوبل مواجهه است و یا قطعه ای از ماشین شما به تست و عیب یابی نیاز دارد با ما در ارتباط باشید.  تعمیرگاه تخصصی سورنا ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه انواع خودرو های بی ام و، پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازراتی و ولوو می‌باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه