لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

۶ تا از علائم کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین + تعویض صافی بنزین

گرفتگی فیلتر بنزین
۶ تا از علائم کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین + تعویض صافی بنزین
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آلودگی یا گرفتگی فیلتر بنزین (Clogged fuel filter in the car) ممکن است به مشکلات مختلفی از جمله پایین آمدن بازده موتور، ریپ زدن خودرو، سوختن سوپاپ موتور و… منجر شود. از همین روی پیشنهاد می‌شود که همیشه به علائم کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین توجه کنید و با یادگیری نحوه تعویض صافی بنزین، از بروز مشکلات این‌چنینی جلوگیری کنید. ما در ادامه این مقاله قصد داریم به دلایل گرفتگی فیلتر بنزین بپردازیم و این مبحث را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دهیم؛ با ما همراه باشید.

مهم ترین علل خرابی و کثیفی صافی بنزین

فیلتر بنزین یکی از لوازم مصرفی خودرو به شمار می‌رود، از همین روی خرابی آن نیز یک امر طبیعی است. اما از طرفی برخی عوامل هستند که باعث خرابی زودتر از موعد و گرفتگی فیلتر بنزین می‌شوند؛ این عوامل رایج عبارتند از:

  • استفاده از فیلتر های نامرغوب و تقلبی
  • نوع بنزین مصرفی و میزان خلوص آن
  • رانندگی مداوم در شرایط جوی آلوده

مهم ترین علل خرابی و کثیفی صافی بنزین

6 تا از علائم کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین

قبل از اینکه به نحوه تعویض صافی بنزین بپردازیم، حائز اهمیت است که با علائم کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین بیشتر آشنا شویم تا بتوانیم با تشخیص صحیح آن بهترین انتخاب ممکن در جهت رفع این مشکل را صورت دهیم.

مشکل در روشن شدن خودرو

بد روشن شدن اتومبیل خصوصاً در حالت استارت سرد یکی از نشانه های کثیف بودن صافی بنزین به شمار می‌رود. برای مثال در صورت گرفتگی فیلتر بنزین، ممکن است موتور خودرو با اولین استارت روشن نشود و چندین ثانیه زمان ببرد؛ حتی در برخی موارد ممکن است به چندین استارت پیاپی برای روشن شدن موتور نیاز داشته باشید.

گرفتگی انژکتورها

با گرفتگی انژکتورهای خودرو، بازدهی موتور نیز شدیدا کاهش پیدا می‌کند و از طرفی مصرف سوخت هم بالا می‌رود. یک فیلتر بنزین آلوده انواع جرم و ذرات ریز را از خود عبور می‌دهد و وارد انژکتور می‌کند؛ در نتیجه مسیر پاشش سوخت در انژکتور به مرور بسته شده و انژکتور از کار می‌افتد.

کاهش راندمان موتور

پایین آمدن راندمان موتور یکی دیگر از علائم گرفتگی فیلتر بنزین است که منجر به کم شدن کشش موتور می‌شود. معمولاً در این شرایط دور موتور به کندی بالا می‌رود و کاهش قدرت موتور در سربالایی‌ها و خصوصا هنگام استفاده از کولر کاملا محسوس خواهد بود. در این صورت برای تعمیر موتور خودرو و یا رفع گرفتگی فیلتر بنزین به یک تعمیرگاه تخصصی مانند تعمیرگاه سورنا در غرب تهران مراجعه کنید.

تغییر صدای پمپ بنزین

تغییر صدای پمپ بنزین یکی دیگر از علائم رایج گرفتگی فیلتر بنزین است؛ اما نکته جالب این است که اکثر رانندگان به صدای پمپ بنزین عادت می‌کنند و در اکثر موارد ممکن است متوجه این علامت خاص نشوند! این اتفاق به دلیل مسدود شدن مسیر انتقال بنزین از باک به موتور رخ می‌دهد. اگر در هنگام باز کردن سوئیچ یک صدای غیرطبیعی از پمپ به گوشتان خورد، به این معناست که احتمالا با مشکل گرفتگی فیلتر بنزین مواجه هستید.

6 تا از علائم کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین

مواجهه با کاهش راندمان خودرو

 گرفتگی فیلتر بنزین (Clogged fuel filter in the car) منجر به کاهش فشار بنزین و همچنین ایجاد نقص در سیستم پاشش سوخت می‌شود و در نتیجه کاهش راندمان خودرو را نیز به دنبال خواهد داشت، به‌طوری که برای رسیدن به یک سرعت مشخص، به مصرف سوخت بیشتری نسبت به قبل نیاز پیدا می‌کنید.

“خاموش شدن خودرو یا روشن شدن چراغ چک نیز از دیگر علائم کثیفی صافی بنزین به شمار می‌رود.”

کاهش عمر پمپ بنزین

در کنار تمام مواردی که نام بردیم کاهش عمر پمپ بنزین نیز از دیگر عوارض گرفتگی فیلتر بنزین به شمار می‌رود. از طرفی نمی‌توان زمان یا میزان کارکرد مشخصی را برای تعویض فیلتر بنزین معین کرد، اما می‌توان در فرآیند سرویس دوره‌ای خودرو، در صورت لزوم آن را تعویض کرد.

مزایای تعویض منظم فیلتر بنزین

  • افزایش راندمان و قدرت موتور: با تعویض منظم فیلتر بنزین به بهینه‌ترین عملکرد موتور خودرو دست پیدا کنید.
  • افزایش طول عمر لوازم موتور: سیستم های سوخت مدرن از تحمل کمی در برابر ناخالصی‌ها و آلودگی‌های سوختی برخوردارند، دراین‌بین گرفتگی فیلتر بنزین اثر سایشی بالایی بر روی اجزای موتور باقی می‌گذارد و در نتیجه طول عمر قطعات اصلی را به شدت کاهش می‌دهد.
  • کارکرد صحیح انژکتورها: کثیفی فیلتر سوخت باعث مسدود شدن یک یا چند انژکتور می‌شود، در این حالت مقدار نادرستی از سوخت به منیفولد ورودی پاشش می‌کند و باعث خرابی انژکتور می‌شود؛ با تعویض منظم فیلتر بنزین از بروز این اتفاق جلوگیری کنید.
  • جلوگیری از احتراق ناقص: یک فیلتر بنزین کثیف باعث محدود شدن مقدار سوخت مورد نیاز شده و در نتیجه به مخلوط نادرست و احتراق ناقص ختم می‌شود.

سخن پایانی

تعمیرگاه تخصصی سورنا ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه انواع خودرو های بی ام و، پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازراتی و ولوو می‌باشد.

نظرات کاربران

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه