لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

هزینه تعویض بلبرینگ کلاچ + دلایل خرابی بلبرینگ کلاچ

تعویض بلبرینگ کلاچ
هزینه تعویض بلبرینگ کلاچ + دلایل خرابی بلبرینگ کلاچ
آنچه در این مقاله می‌خوانید

بلبرینگ کلاچ یک قطعه بسیار مهم است که در انتقال نیروی موتور به چرخ‌ها یا مهار نیرو کاربرد زیادی دارد. در خودرو هایی با سیستم دستی کلاچ، کارکرد درست این قطعه اهمیت زیادی دارد. در ادامه این مطلب به علت اهمیت این قطعه پی می‌بریم و راه های تعویض بلبرینگ کلاچ ( Clutch Release Bearings replacement) را با هم بررسی می‌کنیم.

کارکرد بلبرینگ کلاچ

بلبرینگ کلاچ یا clutch bearings قطعه‌ای است که برای پشتیبانی از شفت ورودی گیربکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه تنها یکی از قطعاتی است که در کنار دیگر قطعات کلاچ از جمله صفحه فشار، چرخ لنگر، صفحه کلاچ و… قرار می‌گیرد. تعویض بلبرینگ کلاچ اصولا در هنگام تعویض مجموعه کلاچ (دیسک و صفحه) انجام می‌گیرد.

بلبرینگ در انتهای میل لنگ موتور قرار گرفته و نقش مهمی در عملکرد کلاچ دارد. در زمان فشار دادن کلاچ بلبرینگ به چرخ لنگر نزدیک شده و سپس با رها کردن پدال کلاچ، بلبرینگ نیز به حالت اولیه خود بازمی‌گردد و نیروی موتور مجدداً به چرخ‌ها منتقل می‌شود. خرابی بلبرینگ کلاچ می‌تواند به خرابی دیگر اجزای دنده و گیربکس نیز منجر شود.

دلایل خرابی بلبرینگ کلاچ

خرابی بلبرینگ کلاچ ممکن است به دلایل مختلفی پدیدار شود. بعضی از این دلایل رایج عبارت هستند از:

  • روان‌سازی نامناسب: اگر میزان استفاده از روان کننده کمتر از حد معمول باشد، فلزات با یکدیگر تماس خواهند داشت و اصطکاک میان آنها گرمای مخربی را ایجاد می‌کند.
  • آلودگی بلبرینگ کلاچ: آلودگی بلبرینگ کلاچ ممکن است به لرزش ماشین و تولید گرمای بیش از حد منجر شود. با ادامه یافتن این حالت گزینه‌ای به غیر از تعویض بلبرینگ کلاچ نخواهید داشت.
  • بار زیاد بر روی بلبرینگ کلاچ: وقتی فشار بین حباب‌ها و میله بلبرینگ کلاچ زیاد می‌شود، شکل یکنواخت قسمت داخلی و خارجی بلبرینگ تغییر می‌کند.
  • بار خیلی کم بر روی بلبرینگ کلاچ: برعکس مورد قبلی در این حالت اگر نیروی کافی بین قسمت ‌های غلتک و میله بلبرینگ وجود نداشته باشد، منجر به لغزش حباب‌ های بلبرینگ شده و در نتیجه گرمای زیادی تولید می‌کند.
  • آسیب محفظه بلبرینگ کلاچ: عواملی مثل بارگیری کم یا شتاب سریع باعث می‌شوند که عناصر غلتنده به طرفین محفظه برخورد کنند. با تنظیم بار می‌توان مشکل بارگیری کم را جبران نمود.
  • آسیب ناشی از خمیدگی های جزئی: این حالت در اثر اصطکاک ناشی از برخورد دو فلز شکل می‌گیرد. این مشکل معمولاً شبیه به یک لکه کوچک زنگ‌زدگی نمایان می‌شود.

دلایل خرابی بلبرینگ کلاچ

علائم خرابی بلبرینگ کلاچ

اگر تعویض بلبرینگ کلاچ یک نیاز ضروری باشد با برخی علائم رایج همراه می‌شود که عبارت هستند از:

  • صدا های مختلف: خرابی بلبرینگ معمولاً با صدا های عجیبی مثل صدای سوت زدن، تق تق، ساییدن، غرش یا چرخش همراه می‌شود.
  • لرزش پدال کلاچ: اگر لرزش پدال را احساس می‌کنید، احتمالاً زمان تعویض بلبرینگ کلاچ فرا رسیده است.
  • چالش در تعویض دنده: وقتی تعویض دنده سخت یا با زحمت زیادی صورت می‌گیرد، باید انتظار خرابی بلبرینگ کلاچ را داشته باشید.
  • کلاچ بسیار سفت: با فرسودگی بلبرینگ، فشار دادن کلاچ به امری دشوار تبدیل می‌شود.

برای تعمیر جلوبندی خودرو مراجعه به یک تعمیرگاه معتبر ضروری است. تعمیرگاه سورنا تشکیل یافته از تیمی متخصص و مهندس، صفر تا صد خدمات تعمیرات جلوبندی خودرو را به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. این خدمات با قیمتی مناسب و دقت بالا توسط مجموعه سورنا عرضه می‌شود.

رفع صدای بلبرینگ کلاچ

صدای بلبرینگ معمولاً زمانی ظاهر می‌شود که کلاچ درگیر است. بلبرینگ خراب صدا های عجیبی مثل صدای جیرجیر از خود تولید می‌کند. گاهی این صدا می‌تواند به یک آلودگی صوتی تبدیل شود، اما جای نگرانی نیست چرا که می‌توان با روشی به غیر از تعویض بلبرینگ کلاچ نیز این صدا های مزاحم را از بین برد. ساده‌ترین راه پیش رو جهت رفع این مشکل روغن‌کاری است. اما اگر پس از روغن‌کاری همچنان چنین صدا هایی وجود داشتند، احتمالا زمان تعویض بلبرینگ کلاچ در خودروی شما فرا رسیده است.

طریقه روغن کاری بلبرینگ کلاچ

برای روغن‌کاری بلبرینگ کلاچ به کمی گریس بر پایه سیلیکون نیاز دارید. جهت انجام این کار تنها کافی است به سادگی گریس را به قسمت داخلی بلبرینگ بمالید. اما نکته مهم این است که برای جلوگیری از ورود گریس به دیسک کلاچ، صفحه فشار یا چرخ دنده باید از استفاده زیاد از این ماده خودداری کرد. در نهایت کلاچ برای جایگذاری آماده می‌شود و جعبه دنده مجدداً نصب می‌گردد.

طریقه روغن کاری بلبرینگ کلاچ

خطرات خرابی بلبرینگ کلاچ

اگر تعویض بلبرینگ کلاچ یک نیاز ضروری در خودرو باشد، باید فورا برای تعویض آن اقدام کنید. در غیر این صورت ممکن است کل صفحه کلاچ از کار بیفتد! گاهی این مشکل امکان تعویض دنده را از شما می‌گیرد، به نحوی که امکان حرکت ماشین وجود نخواهد داشت.

هزینه تعویض بلبرینگ کلاچ

مواردی مثل قیمت بلبرینگ کلاچ و هزینه اجرت تعویض آن حتی در مدل خودرو های داخلی نیز بسیار متغیر است. اما با توجه به نرخ نامه سال 1402، میانگین هزینه تعویض دیسک و صفحه کلاچ در انواع خودرو های داخلی بین 500 هزار تومان تا 5 میلیون تومان متغیر است.

سخن پایانی

تعمیرگاه تخصصی سورنا ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه انواع خودروهای بی ام و، پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازاراتی و ولو می‌باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه