لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

صفر تا صد نکات خرابی ecu خودرو و نحوه تعمیر ecu

خرابی ecu
صفر تا صد نکات خرابی ecu خودرو و نحوه تعمیر ecu
آنچه در این مقاله می‌خوانید

خرابی ecu یا به صورت نرم افرادی است و یا به شکل سخت افزاری پیش می‌آید. اگر خرابی این قطعه مربوط به بخش حافظه دائم باشد هیچ گاه اطلاعات آن قابل بازیابی نیست. ولی اگر با قطع شدن جریان برق باطری خودرو اطلاعات حافظه کوتاه مدت ای سی یو پاک شود امکان بازگردانی تمام اطلاعات درون این قطعه وجود دارد. البته‌ باید قطع برق از این قطعه بیشتر از ۲۰ دقیقه طول نکشد. اما چنانچه تراشه ای از ecu خراب یا سوخته باشد باید در اولین فرصت قطعه سوخته شده یا معیوب را تعویض کرد.

چگونه متوجه خرابی ecu خودرو شویم؟

ای سی یو یکی از اصلی ترین قطعات خودرو است که در صورت بروز هر گونه خرابی در قسمت های مختلف ماشین سریعاً به راننده گزارش می‌دهد. ولی گاهی اوقات‌ این مرکز کنترل کامپیوتری ماشین خود دچار مشکلات جدی می‌شود و باعث حرکت نکردن ماشین خواهد شد. چون این قطعه در خودرو عملکردهای متفاوتی را بر عهده دارد.

البته‌ هر چقدر که تعداد آپشن ها و تجهیزات ماشین بیشتر باشد ساختار ecu خودرو پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر است. یعنی ریزپردازنده‌ها و همچنین چیپ های مختلفی در ساختار ای سی یو به کار می‌رود. از این رو در هنگام تشخیص خرابی ECU و تعمیر برق خودرو باید حتماً به یک تعمیرگاه تخصصی خودرو مراجعه کنید. تنها موردی که می‌تواند سبب اشتعال سوخت در موتور خودرو شود، برق خودرو می‌باشد. همچنین برق خودرو است که باعث می‌شود اتومبیل استارت شده و روشن شود. علاوه بر آن بایستی بدانید که در حال حاضر قسمت‌های مختلف اتومبیل تنها با کمک برق کار می‌کنند. پس بروز هرگونه ایراد در این بخش مختل شدن خودرو را به همراه دارد.

خرابی ecu

مهمترین علت خرابی ecu

برای اینکه واحد کنترل الکترونیک ماشین یا همان ecu خودرو به خوبی کار کند باید این قطعه به سنسورهای مختلفی متصل شود. اما زمانی که کوچک ترین خرابی در هر کدام از این سنسورها رخ دهد در عرض چند ثانیه عملکرد ecu خودرو دچار اختلال می‌شود. برخی از دلایل خرابی این قطعه را در ادامه توضیح می‌دهیم.

وجود اتصالات کوتاه در سیم کشی

زمانی که اتصالات سیم کشی در خودرو کوتاه باشد مطمئناً مرکز کنترل کامپیوتری ماشین می‌سوزد. این اتصالات کوتاه بیشتر به علت تأثیرات خارجی مثل استارت زدن‌های اشتباه ایجاد می‌شود.

فشار ارتعاشات زیاد

یکی دیگر از علت خرابی ecu ارتعاشاتی است که ای سی یوها به مرور زمان تحمل می‌کنند. چون قطعات الکترونیکی بسیار حساسی روی مدار ای سی یو درون محفظه‌ای نصب شده است. پس با گذشت زمان ارتعاشات زیادی به این قطعات وارد می‌شود و سبب از کار افتادن برخی از این تراشه ها خواهد شد‌ پس خرابی این سیم های اتصال در ecu باعث معیوب شدن این واحد کنترل الکترونیک در خودرو می‌شود.

دمای بالا

سومین دلیل خرابی ecu آسیب های ناشی از دماهای بالا است‌‌. خصوصاً در روزهای گرم تابستانی که دمای درون کابین و کاپوت ماشین به اوج خود می‌رسد. پس محل نصب ECU نقش مهمی در خرابی این قطعه دارد.

تشخیص خرابی ecu

زمانی که عملکرد خودرو دچار مشکل شد باید در اسرع وقت با شناسایی برخی علائم از خرابی ECU مطلع شوید. ولی باز هم این نشانه‌ها نمی‌توانند دلیل اصلی برای معیوب بودن ECU باشند. پس برای تشخیص خرابی و تعمیر ecu باید در یک تعمیرگاه تخصصی خودرو با استفاده از تست درایو این واحد کنترل الکترونیک ماشین عیب یابی شود‌. چون خواندن کدهای خطا تا حد زیادی می‌توانند اطلاعات مهمی از خرابی این قطعه در اختیارتان قرار دهند. مثلاً کد خطای P0354 نشان دهنده این موضوع است که سیم پیچ احتراق خودرو مشکلی دارد.

تشخیص خرابی ecu

اصلی ترین علائم خرابی ECU

در خودروهای انژکتوری که مجهز به سیستم واحد کنترل الکترونیک هستند هر محرکی می‌تواند علائمی از خرابی ecu باشد. برخی از این علائم موارد زیر هستند.

روشن نشدن چراغ موتور

هنگامی که بسیاری از سنسورها در خودرو کار نکنند سریعاً چراغ موتور ماشین روشن می‌شود. در چنین حالتی باید با کمک دستگاه دیاگ علت اصلی خرابی ecu را شناسایی کنید.

روشن نشدن موتور

هنگامی که شما استارت می‌زنید ولی موتور و پیشرانه خودرو روشن نمی‌شود می‌تواند علائم خرابی ای سی یو باشد. زیرا زمانی که ECU خودرو خراب می‌شود هیچ دستوری به شمع برای جرقه زنی داده نخواهد شد در نتیجه پیشرانه خودرو روشن نمی‌شود. در این وضعیت هم فقط برای تشخیص خرابی ECU از دستگاه دیاگ استفاده کنید.

لرزش پیشرانه

هنگامی که پیشرانه خودرو لرزش پیدا می‌کند و توان پیشرانه کم می‌شود احتمال دارد که ecu ماشین خراب شده باشد. پس باید با کمک دستگاه عیب یاب کامپیوتری دلیل اصلی خرابی ای سی یو را پیدا کنید.

کم شدن قدرت موتور

با ایجاد خرابی ecu پاشش سوخت درون خودرو در زمان دقیقی انجام نمی‌شود‌. بنابراین قدرت پیشرانه در طول مسیر حرکت کم خواهد شد. مهم‌تر اینکه با خرابی ای سی یو مصرف سوخت بالاتر می‌رود.

توقف ناگهانی خودرو

اگر ای سی یو خودرو از کار بیافتد مطمئناً اطلاعات اشتباهی از سنسورها به موتور خودرو ارسال می‌شود. در نتیجه سوخت و اکسیژن زیادی به موتور ماشین وارد خواهد شد پس به طور ناگهانی خودرو متوقف می‌شود.

نحوه تعمیر ecu

برای تعمیر و یا تعویض ای سی یو باید اول از همه به طور دقیق مشخص شود که خرابی ecu سخت افزاری است یا نرم افزاری. اگر تنها قطعه‌ای از ای سی یو خراب یا سوخته باشد باید این قطعه فقط تعویض شود چون امکان تعمیر قطعات ecu وجود ندارد. ولی اگر مشکل ای سی یو نرم افزاری باشد باید با بررسی علائم خرابی ای سی یو قبل از اینکه اطلاعات دستگاه پاک شود علت اصلی را برطرف کنید.

پس دلایل زیادی سبب خرابی ای سی یو می‌شود. ولی برای تعمیر و تعویض ECU بهتر است حواستان باشد به تعمیرگاه حرفه ای مراجعه کنید. چون در اثر قطع کردن برق باتری از واحد مرکز کنترل کامپیوتری ماشین ممکن است که تمام اطلاعات این دستگاه برای همیشه پاک شود.

سخن پایانی

فراموش نکنید که خرابی ecu مشکلات زیادی را برای ماشین به وجود می‌آورد. حتی ممکن است که باعث حرکت نکردن خودرو شود. البته بیشتر این خرابی های کامپیوتر ماشین بر اثر رطوبت، فشار و ضربه های مختلف و اختلال در اتصالات الکترونیک خودرو حاصل می‌شود. به همین منظور ما در تعمیرگاه تخصصی سورنا تلاش کرده‌ایم با استفاده از دانش فنی خود بهترین خدمات در زمینه تعمیر و تعویض ECU و سایر خدمات تعمیر برق خودروهای لوکس مثل ولو، ائودی، پورشه، بی ام و مازاراتی و غیره را با مناسب ترین قیمت انجام دهیم.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه