لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

توضیح کامل عملکرد و مزایای گرم کن فرمان خودرو

گرم کن فرمان
توضیح کامل عملکرد و مزایای گرم کن فرمان خودرو
آنچه در این مقاله می‌خوانید

گرم کن فرمان ( Heated Steering Wheel) از جمله آپشن های لوکس در ماشین های خارجی است که در روزهای سرد تجربه دلپذیری را برای راننده ایجاد می‌کند. چون با سیستم گرمایشی که دور غربیلک فرمان تعبیه می‌شود شما قبل از ورود به خودرو می‌توانید دمای فرمان را تنظیم کنید و در رانندگی احساس بهتری به دست آورید. اما سؤال اینجاست که سیستم گرم کن فرمان خودرو چگونه باعث گرم شدن فرمان می‌شود و این آپشن چه مزایایی دارد؟

گرم کن فرمان خودرو چیست؟

با پیشرفت امکانات و تجهیزات رفاهی که در خودروهای لوکس به کار برده رفته است غالباً در کنار سیستم های تهویه هوای درون کابین از یکسری قطعات برای گرم کردن و سرد کردن اجزای داخلی ماشین هم استفاده می‌شود. یکی از این آپشن ها گرم کن فرمان یا همان Heated Steering Wheel نام دارد. این سیستم تقریباً شبیه به روکش گرم کن فرمان خودرو عمل می‌کند.

فرمان یکی از مهم‌ترین بخش‌های درون کابین است که باید در هر شرایط آب و هوایی در یک دمای مطلوب احساس خوبی را برای راننده به وجود آورد. به همین دلیل خرید گرمکن فرمان خودرو در روزهای یخ بندان می‌تواند بیشترین کاربرد را در سیستم تهویه کابین داشته باشد‌‌. پس هیچ گاه فراموش نکنید سیستمی به نام سرد کن فرمان یا خنک کننده فرمان در خودروها وجود ندارد. زیرا در گرم ترین مناطق جهان هم سرد کردن فرمان هیچ لطفی ندارد و تنها باعث ایجاد مشکلات زیادی در حین رانندگی می‌شود‌.

ر

گرم کن فرمان چگونه کار می‌کند؟

عملکرد کامل گرم کن فرمان مانند عملکرد سیستم گرمکن صندلی خودرو است. یعنی بعد از فشار دادن دکمه گرمکن فرمان موتور و ماشین شما متوجه می‌شوید که فرمان به مرور زمان شروع به گرم شدن کرده است. در حقیقت علت اصلی این گرما وجود یک المنت دایره‌ای در اطراف غربیلک فرمان است‌. زمانی که شما دکمه گرم کن فرمان را فشار می‌دهید المنت از باتری ماشین برق مورد نیاز خود را تأمین می‌کند و دمای فرمان را تا حد مجازی افزایش می‌دهد.

این دکمه یا در سمت چپ داشبورد قرار دارد و یا در کنار دکمه‌های دیگر مثل دکمه ESP است. معمولاً روی این دکمه نماد حرارت قرار دارد تا شما راحت‌تر آن را پیدا کنید. البته در برخی خودروها که مجهز به آپشن گرم کن فرمان هستند روی این دکمه قسمتی طراحی شده است که امکان تنظیم دمای فرمان از طریق آن وجود دارد.

گرم کن فرمان چگونه کار می‌کند؟

مزایای گرم کن فرمان

امروزه بیشتر خودروهایی که مجهز به آپشن گرمکن فرمان هستند در بازارهای فروش خودرو به اصطلاح ۵ گرم کن نامیده می‌شوند. زیرا این خودروها علاوه بر ۴ گرم کن صندلی های ماشین دارای یک گرم کن مجزا برای گرم نگه داشتن دمای فرمان هستند. پس نصب گرم کن فرمان یقیناً ماشین شما را به یک خودروی فول آپشن تبدیل می‌کند. همچنین در روزهای سرد زمستانی شرایط بسیار مطلوبی را در شروع رانندگی برایتان فراهم می‌کند.

از طرفی شما مجبور نیستید که برای گرم کردن فرمان در شروع رانندگی سیستم تهویه کابین را قبل از گرم شدن موتور خودرو روشن کنید. شاید این موضوع برای افرادی که در مناطق گرمسیر یا معتدل زندگی می‌کنند آپشن مناسبی نباشد. ولی کسانی که در مناطق سردسیر کشور زندگی می‌کنند با کمک مراکز نصب آپشن خودرو و اجرای گرم کن غربیلک فرمان می‌توانند قبل از اینکه فرمان را به دست بگیرند به راحتی دمای فرمان را تنظیم کنند. در نتیجه راننده به خوبی فرمان را در بین دستان خود نگه می‌دارد و سرعت ماشین را در هر جهتی کنترل خواهد کرد.

سخن پایانی

یکی از پرکاربردترین قسمت های ماشین بخش تهویه آن است. بنابراین اگر به راحتی خود و سرنشینان خود اهمیت می‌دهید حتماً در زمان خرید خودرو به این بخش اهمیت دهید. زیرا در شرایط آب و هوای نامساعد شما با لمس کردن برخی قطعات مثل فرمان و دنده احساس ناخوشایندی دارید. از این رو سیستم گرم کن فرمان مانند گرمکن و سردکن صندلی خودرو برای راحتی هر چه بیشتر ما طراحی و اجرا شده است.

چنانچه می‌خواهید با آپشن گرم کن فرمان رانندگی مطلوب تری را تجربه کنید ما در تعمیرگاه تخصصی سورنا ارائه دهنده باکیفیت ترین خدمات‌ در زمینه نصب آپشن خودرو هستیم. همچنین می‌توانیم مرغوب ترین قطعات خودرو را با تضمین اصالت کالا در اختیار شما قرار دهیم.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه