لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

آموزش سرویس، شستشو و تعمیر شافت استپر موتور خودرو

شافت استپر موتور
آموزش سرویس، شستشو و تعمیر شافت استپر موتور خودرو
آنچه در این مقاله می‌خوانید

شافت استپر موتور یا همان idle valve control برای باز و بسته شدن مجرای bypass هوا در طول مسیر هوای موتور به کار می‌رود. بنابراین میزان هوای لازم که باید بر اساس بار خودرو به موتور برسد از طریق استپر موتور تنظیم می‌شود‌. اصولاً این عملکرد توسط ECU کنترل خواهد شد. اگر چه امروزه بیشتر خودروهای دریچه گاز برقی فاقد استپر موتور هستند. ولی گاهی اوقات‌ لازم است تا جهت رفع ایرادات خودرو برای شستشو و تعمیر استپر موتور خودروی خود به تعمیرگاه های تخصصی اقدام کنید.

وظیفه شافت استپر موتور چیست؟

این قطعه زمانی که موتور خودرو سرد است مسئولیت ایجاد وضعیت ساسات را دارد. همچنین دورهای ناپایدار موتور ماشین را به حالت ثابت درمی‌آورد. این قطعه به تنظیم سوخت موتور کمک می‌کند و باعث کنترل دور آرام در هنگام استفاده از کولر و یا فرمان هیدرولیک می‌شود. پس قبل از یادگیری آموزش تعمیر استپر موتور لازم است تا با نحوه عملکرد این قطعه از خودرو به خوبی آشنایی پیدا کنید.

وظیفه شافت استپر موتور چیست؟

تعمیر شافت استپر موتور

عمده خرابی های استپر موتور خودرو در زمان عملکرد موتور در هنگام دور آرام نشان داده می‌شود. بنابراین خرابی این قطعه باعث ایجاد نوسان دور موتور خودرو در دورهای آرام خواهد شد. در چنین وضعیتی قبل از تعمیر موتور اولین کار یک تعمیرکار ماشین برای سرویس و رفع ایراد استپر موتور، شستن استپر با الکل و یا شستن استپر با بنزین است. زیرا شستشوی استپر موتور تا حد زیادی مشکل به وجود آمده را برطرف می‌کند. البته چون تمیز کردن استپر باید به طرز اصولی انجام شود بهتر است برای شستن این قطعه از خودرو به جای الکل و یا بنزین از اسپری های مخصوص استفاده کنید.

روش سرویس و تمیز کردن شافت استپر موتور

برای رفع مشکلات متداول در شافت استپر موتور خودرو بهتر است در اولین فرصت کلاهک، فنر و حتی حلزونی و گردگیر را با اسپری مخصوص تمیز کنید. ولی در زمان اسپری کردن باید سر استپر موتور را به طرف پایین قرار دهید تا اسپری را فقط روی قطعات فلزی استپر بپاشید. پس از اسپری کردن سعی کنید استپر موتور را چندین بار تکان دهید تا مواد اضافی ریخته شود.

سپس تمام قطعات استپر را با یک پارچه نرم تمیز و خشک کنید. در آخر چند قطره روغن را با کمک سورنگ داخل استپر بریزید و خوب استپر موتور را بچرخانید تا روغن به تمام قسمت های بلبرینگ برسد. در نهایت استپر تمیز شده را در جای ثابت خود قرار دهید. البته در بعضی از خودروها باید بعد از شستشوی استپر موتور خودرو و نصب مجدد آن حتماً ۳ بار سوئیچ را حدود ۳۰ ثانیه باز و بسته کنید.

روش سرویس و تمیز کردن شافت استپر موتور

سرویس شافت استپر موتور

در بیشتر اوقات استپر کثیف شده و معیوب تنها با تمیز کردن و شستشوی قطعات استپر مجدداً راه اندازی می‌شود. ولی گاهی خراب شدن سیستم جرقه سبب نوسانات دور موتور خودرو می‌شود. حتی ممکن است که پاشش نامنظم انژکتورها باعث ایجاد مشکل در عملکرد شافت استپر موتور شده باشد. البته نشتی هوا هم می‌تواند باعث اختلال در سیستم ورودی هوا در طول مسیر موتور شود.

متأسفانه بی‌تجربگی برخی تعمیرکاران سبب می‌شود تا بدون هیچ بررسی استپر موتور اقدام به تعویض این قطعه با هزینه‌های اضافه کنند. پس به یاد داشته باشید که در بیشتر مواقع زمانی که شما با دنده‌های ۳ یا ۴ حرکت می‌کنید ممکن است که دور موتور شدیداً افت کند‌‌. در چنین حالتی همیشه استپر موتور خودرو را تمیز کرده بعد از نصب کردن آن عملکرد استپر را کنترل کنید‌. دقت داشته باشید اگر با شستشوی صحیح استپر موتور پله ای به طرز درست مشکل خودروی شما برطرف نشد در نهایت استپر موتور را تعویض کنید.

سخن پایانی

اگر شما تخصص زیادی در زمینه تمیز کردن و یا تعمیر و تعویض شافت استپر موتور ندارید. همچنین با تماشای فیلم تعویض استپر و یا آموزش تعمیر استپر موتور مهارت لازم را به دست نیاورده‌اید. بهتر است خودروی خود را به نمایندگی های مجاز و معتبر خودروهای لوکس خارجی و ایرانی ببرید. زیرا مشخص کردن نقص فنی با توجه به قطعات الکترونیکی متعدد در خودرو به تجربه زیادی نیاز دارد.

از طرفی تعویض قطعه معیوب با قطعات اورجینال و باکیفیت باید با همکاری تعمیرگاه های حرفه ای مانند تعمیرگاه تخصصی سورنا انجام شود. زیرا ما در این مجموعه بهترین و باکیفیت ترین خدمات در حوزه سرویس استپر موتور و تعمیر انواع خودروهای لوکس خارجی مثل بی ام و پورشه، مرسدس بنز، مازاراتی و غیره را با ضمانت انجام می‌دهیم.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه