لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

سنسور یا فشنگی دمای آب در خودرو چیست و اگر خراب شد چکار کنیم؟

فشنگی دمای آب
سنسور یا فشنگی دمای آب در خودرو چیست و اگر خراب شد چکار کنیم؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

فشنگی دمای آب (temperature sensor Water) یا همان سنسور دمای آب ماشین یکی از اصلی ترین قطعات خودرو است که دمای آب رادیاتور را در هر لحظه کنترل می‌کند. در نتیجه مانع از جوش آوردن موتور در موقعیت‌های مختلف می‌شود. این قطعه کوچک در طول مسیر مایع خنک کننده قرار دارد و مانند یک حس گر عمل می‌کند. پس به زبان ساده فشنگی دمای آب یک قطعه اصلی از اتومبیل است که اطلاعات دمای آب درون رادیاتور را به واحد کنترل الکترونیک ECU می‌فرستد. ولی سؤال اینجاست اگر سنسور دمای آب خراب شد چکار کنیم؟

فشنگی دمای آب چیست؟

سنسور دمای آب یا همان temperature sensor Water جزو مهمترین قطعات خودرو است که در اثر معیوب شدن، عملکرد خودرو را دچار مشکلات زیادی می‌کند. این قطعه بیشتر با نام فشنگی دمای آب شناخته می‌شود و اندازه کوچکی دارد. ولی اصولاً در مسیر مایع خنک کننده قرار می‌گیرد تا دمای آب رادیاتور موتور را در زمان‌های مختلف کنترل کند.

فشنگی دمای آب چیست؟

نحوه عملکرد فشنگی دمای آب

این قطعه شبیه به یک حسگر قوی عمل می‌کند که دمای آب خودرو را می‌سنجد. سپس اطلاعات دمای مایع درون رادیاتور را به ecu می‌فرستد. پس با توجه به دریافت اطلاعات و پردازش آن‌ها ای سی یو دور فن را برای خنک کردن موتور تعیین می‌کند. همچنین ecu طبق میزان سردی و مقدار حرارت موتور مقدار پاشش سوخت از طریق سورت انژکتور را مشخص می‌کند. خوب است بدانید که محل دقیق نصب سنسور دمای آب خودرو همیشه روی محفظه ترموستات قرار دارد.

پس به طور کلی هنگامی که دمای موتور اتومبیل بالا می‌رود و ماشین بیش از اندازه داغ می‌کند فشنگی دمای آب سریعاً وارد عمل می‌شود و دور موتور اتومبیل را تا حد ممکن پایین می‌آورد.‌ حتی در برخی خودروهای لوکس این قابلیت وجود دارد که همراه سنسور دمای آب نیز فن های سیستم خنک کننده هم وارد عمل شوند.

علائم خرابی فشنگی دمای آب

با خراب شدن سنسور دمای آب، فن رادیاتور به خوبی کار نمی‌کند و ماشین گرم می‌شود و سریع جوش می‌آورد. همیشه در عیب یابی کامل خودرو زمانی که فشنگی دمای آب خراب است دمای آب در زمان روشن شدن فن خیلی بالاتر از حالت عادت نشان داده می‌شود. پس اتومبیل بدون هیچ دلیلی با استارت زیاد روشن خواهد شد. اگر چه کنترل دور موتور خودرو در هنگام استارت اولیه بر عهده استپ و ecu است ولی در ابتدا باید اطلاعات لازم از فشنگی آب دریافت شود.

به هر حال عملکرد نامناسب سنسور دمای آب باعث ایجاد مشکلاتی در خودرو می‌شود مثلاً خودرو حتی هنگامی که موتور خنک است و یا پس از گرم شدن موتور تا حدودی دود می‌کند. یا اینکه ماشین در هوای سرد به سختی روشن می‌شود و فن رادیاتور به طور یکسره کار می‌کند. البته داغ کردن خودرو و همچنین دیر روشن شدن فن هم به دلیل خرابی سنسور دمای آب است.

علائم خرابی فشنگی دمای آب

چگونگی تشخیص خرابی سنسور دمای آب

در صورتی که سنسور دمای آب ماشین شما خراب باشد باید دمای آب در بخش پارامترها به اندازه منفی ۴۰ درجه سانتی‌گراد نشان داده شود. پیش از تست سنسور دمای آب توسط دستگاه دیاگ لازم است تا خطا را پاک کنید و بعد از تست قطعه با مراجعه به بخش پارامترها دمای آب رادیاتور را در زمانی که موتور خودرو روشن است تجربه و تحلیل کنید. یک روش دیگر برای تشخیص خرابی فشنگی دمای آب استفاده‌ از دستگاه مولتی متر یا همان روش اهمی است.

در این روش باید سلکتور دستگاه مولتی متر را با دقت روی اهم بگذارید سپس سیم های سیاه و قرمز را هر کدام در جای خود وصل کنید بعد از آن دو سر سیم‌های سیاه و قرمز را به ۲ پایه متصل کنید. در مرحله بعد باید دماهای متفاوتی که مقدار مقاومت فشنگی را اندازه‌گیری می‌کند در چندین بار با هم مقایسه کنید. اگر اعداد به دست آمده با یکدیگر اختلاف زیادی داشته باشند یا اینکه مقاومت سنسور عدد صفر را نشان دهد سنسور دمای آب معیوب است.

نحوه تعمیر فشنگی دمای آب

چنانچه با بررسی های لازم مشاهده کردید که سنسور دمای آب خراب شده است. اول از همه مسیر سیم کشی سنسور آب را بررسی کنید و با همکاری یک تعمیرکار حرفه ای قطعه را تعویض نمایید. البته قبل از هر گونه اقدامی توجه داشته باشید که علائم خرابی فشنگی دمای آب شبیه به علائم خرابی سنسور اکسیژن در خودرو است. زیرا خرابی هر دو قطعه باعث لرزش موتور اتومبیل، افت شتاب و از همه مهم‌تر بالا رفتن مصرف سوخت می‌شود. پس حتماً تعویض قشنگی دمای آب را به یک تعمیرکار حرفه ای و متخصص بسپارید.

سخن پایانی

در حقیقت فشنگی دمای آب میزان دمای آب داخل موتور را کنترل می‌کند تا قطعات موتور اتومبیل و سایر اجزای آن همیشه خنک باشند. بنابراین سنسور دمای آب نقش اساسی در عملکرد خودرو دارد پس با دیدن هر نوع خرابی در سنسور دمای آب باید در اسرع وقت با عیب یابی کامل خودرو خرابی فشنگی را برطرف کنید. زیرا به موتور خودرو و سایر قطعات ماشین آسیب می‌رسد.

پس به طور پیوسته رادیاتور ماشین و موتور را هواگیری کنید سپس هر چند وقت یکبار خودرو را دیاگ کنید. حتماً در روزهای سرد زمستانی استفاده‌ از ضد یخ را فراموش نکنید. چنانچه تمایل دارید ما در تعمیرگاه تخصصی سورنا آمادگی هر گونه خدمات باکیفیت در زمینه تعمیر و تعویض فشنگی دمای آب و سایر قطعات خودرو را در اختیارتان قرار می‌دهیم. البته فراموش نکنید که عمده خدمات ما در خصوص عیب یابی و تعمیر قطعات خودروهای وارداتی مثل مرسدس بنز، مازاراتی، پورشه و غیره است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه