لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

آموزش خش گیری رنگ بدنه خودرو به صورت کامل

انواع رنگ بدنه خودرو
آموزش خش گیری رنگ بدنه خودرو به صورت کامل
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تابحال پیش آمده است که در خیابان خودرو‌ای را ببینید که رنگ بدنه خودرو (Car Paint Colors) شما را مجذوب کند؟ رنگ بدنه خودرو عاملی مهم در زیبایی این وسیله نقلیه به شمار می‌رود و همچنین محافظی در برابر زنگ‌زدگی، رنگ‌پریدگی و پوسیدگی خواهد بود. هیچ کس خودرو لک‌دار و زنگ‌زده را دوست ندارد لذا در این مطلب از تعمیرگاه تخصصی سورنا شما را با خش‌گیری رنگ بدنه اتومبیل به صورت کامل آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

عوامل ایجاد آسیب در رنگ بدنه خودرو

رنگ بدنه خودرو به دلایل مختلفی دچار آسیب می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

رنگ بدنه خودرو

 

رطوبت عاملی دردسرساز برای رنگ بدنه

رطوبت به راحتی از قسمت‌های رنگ رفته به لایه‌های زیرین نفوذ می‌کند و به مرور زمان باعث ایجاد دردسرهای زیادی می‌شود. این رنگ رفتگی ناچیز قلمداد شده و به راحتی در خانه و با تجهیزاتی اندک و کمی تجربه برطرف می‌شود.

خراش روی خودرو

خراش روى رنگ خودرو در هر صورت اتفاق می‌افتد و اغلب هر راننده‌ای با آن روبه‌رو می‌شود. خراش توسط عوامل زیر ایجاد خواهد شد:

 • سنگ ریزه داخل خیابان توسط خودروهاى دیگر پرتاب می‌شود.
 • برخورد درب خودرو با خودروى کنارى یا دیوار یا هر چیز دیگری سبب آسیب به رنگ بدنه خودرو خواهد شد.
 • نقاط زنگ‌زده روى خودرو باعث ایجاد رنگ‌پریدگی خودرو خواهند شد

ترمیم خط و خراش در رنگ خودرو

خط و خش‌ها در صورتی که سطحی باشند با کمک محصولاتی که برای این منظور تولید شده می‌توان آن‌ها را برطرف کرد. رنگ‌های خش‌گیر خودرو در رنگ‌بندی متنوع وجود دارد و بدنه خودرو را در برابر زنگ‌زدگی محافظت می‌کند. این رنگ‌ها دارای نوکی قلمی هستند که مخصوص خش‌های کوچک بوده و استفاده از آن‌ها بسیار آسان است. همچنین یک قلم موی باریک همچون براش لاک ناخن داشته که برای ترمیم رنگ رفتگی‌های عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کد رنگ ماشین خود را از زیر کاپوت روی برگه یا پلاک مطابقت می‌توانید پیدا کنید. همچنین این کد امکان دارد داخل فریم درب سمت راننده، نوشته شده باشد. این کد را بعد از پیدا کردن به فروشنده بدهید تا رنگ خش‌گیر مناسب با رنگ خودروی خود را بگیرید.
از دیگر محصولات برای حذف کردن خط و خش‌های سطحی پولیش واکس اتومبیل است. این پولیش علاوه بر براق‌سازی و پرداخت بدنه خودرو، باعث پاک کردن خط و خش‌های سطحی بدنه ماشین می‌شود.

آموزش خش‌گیری رنگ بدنه خودرو به صورت کامل

جهت ترمیم رنگ بدنه خودرو و خش‌گیری سطحی مراحل زیر را به ترتیب اجرا کنید:

رنگ بدنه خودرو

 1. قبل از اجرای هر نوع رنگی اطراف خش‌ها را تمیز کنید زیرا باید محل موردنظر کاملا تمیز و خشک باشد. رنگ به خوبی روی آلودگی و چربی پایدار نمی‌شود و یا بعد از گذشت زمانی جدا شده و می‌ریزد. لذا سطح مورد نظر را با آب و کف به خوبی بشویید، سپس آن را کامل خشک کنید.
 2. بعد از خشک شدن بدنه به طور کامل درب قلم خش‌گیر را بردارید و نوک آن را در مرکز قسمت مورد نظر قرار دهید. کمی فشار به قلم وارد کنید تا رنگ از آن خارج شود. اگر خراش بزرگ بود در صورت نیاز قلم را کمی حرکت دهید، فقط دقت داشته باشید که با تکان دادن قلم رنگ بیشتری از آن بیرون خواهد آمد. بیشتر از اندازه خراش رنگ اعمال کنید زیرا بعد از خشک شدن حجم رنگ جمع شده و کوچک‌تر می‌شود. اما به اندازه‌ای رنگ اعمال نکنید که شره کند، شره رنگ کاملا ظاهر کار را خراب می‌کند.
 3. صبر کنید تا رنگ خودرو کاملا خشک شود، زمان خشک شدن با توجه به نوع رنگ و مقدار آن از یک ساعت تا حتی یک روز کامل متغیر است. بعد از اینکه مطمئن شدید رنگ‌های ترمیم شده کاملا خشک شدند، کل بدنه خودرو را بشویید. بعد از خشک شدن کامل بدنه، با یک لایه واکس اتومبیل آن را پوشش دهید. واکس رنگ بدنه خودرو را یکدست کرده و جلوه و زیبایی آن را بیشتر می‌کند. همچنین لایه‌ای محافظ را ایجاد کرده که به دوام و ماندگاری بیشتر رنگ کمک می‌کند.
 4. برای ترمیم رنگ رفتگی‌هایی که عمق بزرگ‌تری دارند و ترمیم آن‌ها با روش سطحی امکان ندارد، نیاز به زیرسازی و اجرای رنگ جدید است. برای ترمیم رنگ رفتگی‌های کوچک، نوع رنگ تفاوت ندارد اما روش اجرای آن متفاوت خواهد بود. نوک قلم موی خش‌گیر را به رنگ آغشته و روی لایه آستری را با رنگ پوشش دهید. نوک قلم مو را به آرامی در مرکز رنگ‌رفتگی قرار دهید و به اطراف حرکت دهید. اجازه دهید تا رنگ خشک شده و در صورت نیاز یک لایه دیگر اجرا کنید.
 5. بدنه را واکس زده و پرداخت کنید سپس بعد از خشک شدن کامل رنگ جدید، تمام بدنه را شستشو داده و خشک کنید. سپس با واکس خودرو تمام بدنه خودرو را پولیش دهید. پولیش اتومبیل از رنگ در برابر اشعه آفتاب محافظت خواهد کرد.
 6. سطح کار را تمیز کنید و مطمئن شوید تا شن، سنگریزه یا رنگ‌های پوسته شده در قسمتی که قصد ترمیم آن را دارید وجود نداشته باشد.
 7. وجود رنگ رفتگی‌های بزرگ سطح فلز بدنه را بیشتر در معرض رطوبت قرار می‌دهد، بنابراین احتمال وجود زنگار در آن جا بیشتر است. با محلول‌های شیمیایی آن‌ها را از بین ببرید و اگر میزان زنگ‌زدگی به حدی است که به فلز نفوذ کرده و با رنگ کردن قابل ترمیم نیست از حرفه ای‌ها کمک بگیرید.
 8. برای رنگ رفتگی‌های عمیق لازم است با سنباده لبه‌ها و حاشیه‌های رنگ رفته را نرم کنید. زبری سنباده باید به اندازه‌ای باشد که خط و خراش‌های جدیدی ایجاد نکند.
 9. همانند رنگ رفتگی‌های کوچک یک لایه نازک آستری اجرا کنید و تمام نقاط فلز بدنه را پوشش دهید. کم کم آن را اعمال کنید تا شره نکرده و به رنگ سالم اطراف سرایت نکند.
 10. در این مرحله با پوستاب خیس روی آستری را سنباده بزنید. اجرای پوستاب مرطوب سطحی بسیار صاف و یکنواخت ایجاد می‌کند و رنگ اجرایی هیچ موجی نخواهد داشت.
 11. رنگ اصلی را اجرا کرده و آن را پوستاب بزنید. از سنباده زبر و خشک به هیچ‌ عنوان استفاده کنید، زیرا روی سطح خراش ایجاد می‌کند.
 12. بعد از خشک شدن کامل رنگ و سطح سنباده خورده یک لایه نازک پوشش جلا روی سطح اجرا کنید. رنگ جلا پوششی بی‌رنگ بوده که اجرای این لایه روی رنگ تازه از رنگ محافظت می‌کند.
 13. کل بدنه ماشین را بشویید و بعد از خشک شدن، کل بدنه را با پولیش واکس اتومبیل پرداخت کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب شما را با خش‌گیری رنگ بدنه خودرو به صورت کامل آشنا نمودیم. در صورتی که نیاز به تعمیرات خودرو دارید می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید. تعمیرگاه تخصصی سورنا رنگ بدنه خودرو را به بهترین شکل ارائه می‌دهد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه