لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

علت کشیده شدن فرمان ماشین به یک سمت هنگام رانندگی چیست؟

علت کشیده شدن فرمان
علت کشیده شدن فرمان ماشین به یک سمت هنگام رانندگی چیست؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت کشیده شدن فرمان در خودرو هر چیزی که باشد، اگ به موقع تعمیر نشود می‌تواند بسیار دردسر آفرین شده و سبب بروز تصادفات گردد. معمولاً این موضوع برای شما نیز پیش آمده است که حس می‌کنید با کوچک‌ترین فضایی که به فرمان می‌دهید، خودرو به صورت خودکار به یک سمت حرکت می‌کند و به اصطلاح کشیده می‌شود. این مسأله می‌تواند برای راننده در هنگام رانندگی بسیار مشکل ساز باشد. بنابراین حتماً اگر با چنین موضوعی روبرو شدید، سعی کنید به عیب‌یابی کامل خودرو بپردازید.

بررسی انواع علت کشیده شدن فرمان

در خصوص بررسی علت کشیده شدن فرمان، می‌توانید به مواردی که در این بخش بیان می‌شوند، توجه نشان دهید. این موارد سبب می‌شوند تا اگر با چنین مشکل و مسأله‌ای روبرو شدید، بتوانید هرچه بهتر آن را رفع کنید و سریعتر خودرو را به حالت اولیه برگردانید.

بررسی انواع علت کشیده شدن فرمان

  •  تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها

اولین نکته و موردی که می‌تواند علت کشیده شدن فرمان خودرو باشد، تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها است. لاستیک‌های خودرو باید دارای مقدار باد مشخصی باشند و فشار معینی را تحمل کنند. معمولاً باد لاستیک‌های عقب دارای فشار بیشتری است. به همین دلیل اولین کاری که باید انجام دهید آن است که ابتدا لاستیک‌ها را تنظیم باد کنید. با تنظیم کردن باد لاستیک‌ها معمولاً مشکل کشیدگی فرمان نیز حل خواهد شد اما با این وجود اگر باز هم فرمان کشیدگی داشت، لازم است تا حتماً به سراغ تعمیرکار ماهر بروید.

  •  نقص فنی در جلوبندی

جلوبندی خودرو یکی از مهم‌ترین بخش‌های خودرو است که در هندلینگ و هدایت خودرو می‌تواند نقش بسیار مهمی داشته باشد. اگر هر گونه مشکلی در این قسمت وجود داشته باشد، می‌تواند بر روی حرکت مستقیم و یا کشیده شدن فرمان کاملاً تأثیر منفی داشته باشد.
معمولاً برای متوجه شدن اینکه در جلوبندی خودرو نقصی وجود دارد یا خیر، لازم است حتماً از یک تعمیرکار خبره و ماهر کمک بگیرید تا بتواند مشکل موجود در خودرو را کامل متوجه شده و برطرف نماید.

  •  عدم بالانس چرخ‌ها

یک مورد دیگر نیز وجود دارد که در بسیاری از مواقع دلیل اصلی کشیده شدن فرمان خودرو محسوب می‌شود. بالانس نبودن چرخ‌ها این دلیل مهم و اصلی است. زمانی که می‌گویند چرخ‌های یک خودرویی بالانس نیست، در حقیقت این موضوع را بیان می‌کنند که چرخ‌ها هرچند چندین میلی‌متر بالاتر یا پایین‌تر از حد خودشان هستند. به همین دلیل نیز باید گفت که این موضوع می‌تواند مشکلات مختلفی را با خودش به همراه بیاورد.

  •  تنظیم نبودن فرمان

تنظیم نبودن فرمان نیز یکی از موارد بسیار مهمی است که می‌تواند علت کشیده شدن فرمان در نظر گرفته شود. کشیده شدن فرمان به دلیل تنظیم نبودن آن را نمی‌توانید خودتان درست کنید. برای حل این موضوع حتماً باید به یک تعمیرگاه و یا جلوبندی‌سازی مراجعه کرده و از آن‌ها بخواهید تا فرمان شما را تنظیم کنند. با این کار به احتمال زیاد مشکل کشیده شدن فرمان خودرو نیز حل می‌شود و دیگر نیازی به چیزی ندارید.

 تنظیم نبودن فرمان

  •  مشکل در لاستیک‌ها

لاستیک‌ها از مواد پلاستیکی خاصی تولید می‌شوند. کاملاً این موضوع واضح و آشکار است که به وجود آمدن مشکل در لاستیک‌ها نیز می‌تواند سبب شود که فرمان خودرو در زمان رانندگی به یک سمت دیگر کشیده شود. هر گونه برآمدگی، تو رفتگی، تفاوت در قطر و ضخامت لاستیک‌ها و… می‌تواند علت کشیده شدن فرمان خودرو در نظر گرفته شود. در صورتی که مشکل چنین چیزی باشد، احتمالاً باید بدانید که عوض کردن لاستیک‌ها اولین و مهم‌ترین اقدام به حساب می‌آید و نباید به هیچ وجه آن را نادیده بگیرید.

  •  عدم تعادل در انتقال نیرو

گاهی اوقات نیرو از سیستم ترمز نمی‌تواند به صورت هماهنگ به چرخ‌ها منتقل شود. این مسأله اولاً بسیار خطرناک بوده و دوما سبب کشیده شدن فرمان خودرو به یک سمت نیز می‌شود. به همین خاطر اگر در ترمز‌گیری و کشیده شدن فرمان به یک سمت مشکل دارید، بهتر است ابتدا از تعمیرکار بخواهید تا این بخش از خودرو را چک کند.
به طور کلی نشت روغن از سیلندر‌ها، خرابی پمپ ترمز، خرابی جلوبندی، خرابی در لاستیک‌ها، محور جلویی مشکل دار در خودرو و بسیاری دیگر از قطعات می‌توانند سبب شوند تا فرمان خودرو کشیده شود. برای حل این مشکل حتماً باید به کارشناس و تعمیرکار مجرب مراجعه کنید.

کلام پایانی

توضیح داده شد که علت کشیده شدن فرمان خودرو می‌تواند بنا به دلایلی همچون تنظیم نبودن و کم بودن باد لاستیک‌ها، اشتباه بودن جهت چرخش لاستیک‌ها، وجود نقص فنی در جلوبندی خودرو، عدم بالانس بودن چرخ‌ها، تنظیم نبودن فرمان و همچنین وجود مشکل در خود لاستیک‌ها رخ دهد. در صورتی که هر کدام از این موارد و مسائل وجود دارند، بهتر است به تعمیرگاه مناسب و تخصصی همچون تعمیرگاه تخصصی سورنا مراجعه کنید. این تعمیرگاه به صورت ویژه و اختصاصی به عیب یابی کامل خودرو و کار بر روی خودرو‌های لوکس همچون آئودی، بنز، بی‌ام و، پورشه و… کار می‌کند و نیازی نیست تا نگران حل نشدن مشکل خودرو خودتان در این مرکز تعمیرات باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه