لوگو تعمیرگاه خودرو سورنا

علت دیر عوض شدن دنده اتومات چیست؟

دیر عوض شدن دنده اتومات
علت دیر عوض شدن دنده اتومات چیست؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

دیر عوض شدن دنده اتومات (automatic gear shift delay) به معنای زمانی است که می‌گذرد بین وقتی که شما دنده‌ای را انتخاب می‌کنید (مثلاً از حالت پارک به حالت راهنما یا عقب) و زمانی که ماشین واقعاً به آن دنده تغییر می‌کند. به طور معمول، علت دیر عوض شدن دنده اتومات می‌تواند به مشکلات در سیستم گیربکس خودرو مربوط باشد. در این مطلب علت دیر عوض شدن دنده اتومات و راهکارهای رفع مشکل را بررسی می‌کنیم. تا پایان همراه ما باشید.

علت دیر عوض شدن دنده اتومات چیست؟

 1. روغن نامناسب یا کثیف

  ابتدا باید سطح روغن گیربکس ماشین را بررسی کنید. سطح روغن باید در محدوده مشخص شده توسط تولید کننده خودرو باشد. اگر سطح روغن کم است یا کثیف به نظر می‌رسد، ممکن است نیاز به تعویض یا تکمیل داشته باشید. برای خرید بهترین برندهای روغن گیربکس با کیفیت مطمئن توصیه می‌کنیم به وبسایت تعمیرگاه سورنا مراجعه کنید.

 2. خرابی در سیستم هیدرولیک

  سیستم هیدرولیک مسئول کنترل دنده‌ها در خودروهای اتوماتیک است. خرابی در این سیستم می‌تواند باعث تاخیر در تغییر دنده‌ها شود.

 3. خرابی در سنسورها

  سنسورها در سیستم دنده اتوماتیک مسئول تشخیص سرعت خودرو و شرایط رانندگی هستند. خرابی یا نقص در این سنسورها ممکن است باعث تأخیر در تغییر دنده شود.

 4. خرابی در سیستم الکترونیکی

  سیستم الکترونیکی خودرو نقش مهمی در کنترل دنده‌ها ایفا می‌کند. خرابی در این سیستم می‌تواند باعث تأخیر در تغییر دنده و عملکرد نامناسب آن شود.

 5. نیاز به تعویض قطعات

  استفاده طولانی مدت و عدم نگهداری صحیح ممکن است باعث فرسایش و خرابی قطعات مرتبط با سیستم دنده اتوماتیک شود، که علت دیر عوض شدن دنده اتومات از این قطعات فرسوده ناشی می شود.

 6. نیاز به تنظیم مجدد

  در برخی موارد، تاخیر در تعویض دنده اتوماتیک ممکن است به دلیل نیاز به تنظیم مجدد سیستم دنده باشد. این مسئله می‌تواند به علت تغییرات در شرایط رانندگی، نیاز به به‌روزرسانی نرم‌افزار سیستم یا سایر عوامل باشد.

نیاز به تنظیم مجدد

چگونه بفهمیم گیربکس اتومات سالم است؟

برای تشخیص سلامت گیربکس اوماتیک، غیر از بررسی سطح و کیفیت روغن گیربکس، توجه به موارد زیر را نیز توصیه می‌کنیم:

 • بررسی رفتار دنده‌ها

تاخیر غیرمعمول در تعویض دنده یا لرزش هنگام تغییر دنده ممکن است نشانه‌ای از مشکل در گیربکس باشد.

 • بررسی صداها

گوش دهید که آیا هنگام تعویض دنده یا در حین رانندگی صداهای غیرعادی وجود دارد یا خیر. صدای زوزه کشیدن گیربکس ، نشانه‌ای از مشکل در سیستم گیربکس است.

 • بررسی ترمز

عملکرد سیستم ترمز نیز می‌تواند به سلامت گیربکس اتوماتیک اشاره کند. اگر ترمز بدون مشکل کار می‌کند و تعویض دنده همزمان با کارکرد ترمز انجام می‌شود، احتمالاً گیربکس به درستی عمل می‌کند.

خطرات دیر عوض شدن دنده اتومات

 • آسیب به گیربکس

  تعویض دیرهنگام دنده می‌تواند باعث آسیب به اجزای گیربکس شود. این آسیب می‌تواند باعث کاهش عمر مفید گیربکس شده و نیاز به تعمیرات گران‌قیمت و تعویض قطعات شود.

 • کاهش عمر ترمز

  تعویض دیرهنگام دنده ممکن است باعث نیاز به استفاده بیشتر از ترمز شود تا خودرو را کنترل کنید. این معضل می‌تواند منجر به کاهش عمر ترمز و نیاز به تعویض زودهنگام آن شود.

رانندگی نامطمئن

 • خطرات ایمنی

  دیر عوض شدن دنده اتومات می‌تواند باعث کاهش کنترل و پایداری خودرو شود. این مشکل ممکن است باعث افزایش خطر تصادفات رانندگی شود، به خصوص در شرایط بحرانی مانند ترافیک یا جاده‌های کوهستانی.

 • رانندگی نامطمئن

  تعویض دیرهنگام دنده ممکن است باعث رانندگی نامطمئن و غیرقابل پیش‌بینی شود. دیر عوض شدن دنده اتومات می‌تواند باعث ترس و نگرانی راننده شود و احتمالاً اشتباهات فاحش در رانندگی در پی خواهد داشت.

 • افزایش مصرف سوخت

  دیر عوض شدن دنده اتومات ممکن است باعث افزایش مصرف سوخت شود. زیرا خودرو در دورهای بالا، با سرعت بیشتر کار می‌کند. این مشکل می‌تواند منجر به هزینه‌های بیشتر سوخت و آلودگی محیط زیست شود.

سخن پایانی

تعمیرگاه سورنا ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه انواع خودروهای بی ام و، پورشه، مرسدس بنز، ائودی، مازاراتی و ولو می باشد. برای دریافت خدمات تعمیرات خودرو زیر نظر متخصصان مجرب، لطفا با تیم سورنا در ارتباط باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مقالات مشابه